Poprvé sváděla boj s rakovinou prsu. Nyní má nálezy na uzlinách a plicích. Po prvním vyhraném boji se vrhla do velkého pracovního tempa.

Účinkovala v muzikálech, hrála v televizních seriálech a minulý rok vydala desku Osudová. Právě po křtu desky přišlo šokující oznámení o návratu rakoviny.

Vinu vzala na sebe

První krutá diagnóza přišla v roce 2019. „Myslím, že moje první reakce byla, že jsem se začala smát. Přišlo mi to hrozně absurdní, že je mi 24 let a budu řešit tady ty v uvozovkách blbosti,“ vzpomínala v pořadu 168 hodin.

„Ráno jsem se vzbudila, stáhla jsem si gumičku z vlasů a vytáhla jsem si trsy vlasů. To je tak strašně nepříjemný pocit. Vy to čekáte, ale stejně se úplně leknete. Je vlastně povrchní to řešit. Jsou to vlasy, dorostou, ale je to prostě něco, čeho se musíte vzdát, aniž byste chtěli. Je to takové nesvobodné rozhodnutí,“ dodala s tím, že tyto momenty přišly už dva týdny po první infuzi.

Anička kvůli rakovině začala přemýšlet o věcech, které dříve moc neřešila.

„Moje nemoc totiž nebyla genetického původu, to mi lékaři potvrdili. Nikdy jsem ani neměla špatný životní styl – nejsem kuřák ani pravidelný konzument alkoholu, jedla jsem vždycky zdravě a aktivně jsem sportovala. Můj problém ale byla právě ta psychika,“ prozradila v rozhovoru pro Novinky.

„Já jsem se zkrátka celý svůj život potýkala s přesvědčením, že musím všechno zvládnout a obstarat. Všem jsem se snažila vyhovět, nikdy jsem nikomu neřekla ne. I když jsem toho měla sama moc a byla jsem z toho ve stresu, nechávala jsem si kálet na hlavu. To už ale teď nedělám. Učím se konečně říkat ne,“ dodala.

Smutný návrat

Ani změna myšlení Aničku nezachránila od další kruté diagnózy. Rakovinu prsu porazila v roce 2021. Další rakovina přišla na podzim roku 2023. Anička se rozhodla navštívit lékařku na základě děsivého snu.

„V květnu se mi zdál hodně živý sen, že má táta něco s plícemi. Hned druhý den jsem mu volala, aby si co nejdřív došel na vyšetření. Díky tomu vlastně našel jednu skvělou paní doktorku, ke které jsem pak šla i já, protože mě už nějakou dobu trápil kašel. Byla jsem na všech možných prohlídkách a vždycky mi řekli, že jde o reflux. Až tahle paní doktorka přišla na to, že mám nález na plicích,“ vzpomínala v rozhovoru pro iDNES.

Představitelka sestřičky Radky ze seriálu Ordinace v růžové zahradě přiznává, že druhé setkání s rakovinou je horší než první.

„Je. Jednak už vím, co všechno to obnáší, a jednak je to prostě podruhé, finální věc. Ale věřím, že jak jsem to zvládla poprvé, zvládnu to znovu. Jenom mě strašně štve, kolik lidí, kteří moji cestu léčby sledovali, teď bude vyděšených. Dala jsem jim naději, a teď tohle. Vím, jak je psychika mocná, vím, že to zní hrozně, ale jeden z důvodů, proč jsem se bála zveřejnění, je ten, že jim přinesu zklamání.“

Anička je i nyní velkou oporou všem lidem, kteří bojují se stejnou diagnózou. Na svých sociálních sítích pravidelně zveřejňuje své pocity bez cenzury.

Související články