„Jestli uvažujeme o pátém dítěti? No jistě! A taky o šestém, sedmém, osmém, devátém… Rozhodně jsme ještě neskončili!“ rozhlašoval nadšeně Brad Pitt krátce poté, co do jejich rodiny přibyl v pořadí čtvrtý přírůstek – vietnamský chlapec Pax. Poslední dny a týdny však jeho entuziasmu nejspíš přistřihly křídla.

Od té doby, co se jemu a jeho partnerce Angelině Jolie v půli července narodila dvojčata Knox a Vivienne, je Angelina jako vyměněná. Potýká se prý s depresí. Je vyčerpaná z dlouhých probdělých nocí. Neví si rady s dvojčaty, která trpí miminkovskou kolikou a stále pláčou. I ona sama se každou chvíli rozpláče – zčista jasna a bez varování. Anebo se jen povaluje v posteli a spí. Že by se na světě konečně objevilo něco, co Angelina Jolie nezvládá?

Armáda chův

Ještě před pár týdny by taková myšlenka zněla naprosto absurdně. Dokonce i těhotenství s dvojčaty, které jiné ženy protrpí jako podrážděné koule na oteklých nohou, si s potěšením užívala: „Je to skvělé. Tím víc si připadám jako žena, tak zaoblená a poddajná. Konečně mám pocit, že celé moje tělo má nějaký účel.“ A jedním dechem dodávala: „Ale taky mám štěstí. To, jak si žena v těhotenství připadá, hodně záleží na jejím partnerovi. A já mám tu kliku, že žiju s někým, komu těhotenství připadá ohromně sexy.“

Málokterá matka čtyř dětí, která navíc čeká dvojčata, by měla čas, chuť a energii si takhle libovat ve svých těhotenských stavech. Jenomže Angelina Jolie nebyla jen tak ledajaká matka čtyř dětí: o šestiletého Maddoxe, tříletou Zaharu, dvouletou Shiloh a čtyřletého Paxe se stará celá multikulturní armáda chův a soukromých učitelů.

„Dámy, které pro nás pracují, pocházejí z různých prostředí. Jedna je Vietnamka, jiná pochází z Konga, další je Američanka,“ vypočítává Angelina a zdůrazňuje: „Ale přes noc nám s nimi nikdo nepomáhá!“ Potom ale bezelstně dodá: „Ačkoliv, až přijdou ty další, možná se to změní…“

Když Angelina nebo Brad natáčejí film, celá sestava – partner, děti i chůvy – jedou s ním, takže celá rodinka na cestách poněkud připomíná kočovný cirkus…

Dokonalý Brad

Třebaže Angelina Jolie a Brad Pitt působí dojmem, jako by byli stvořeni jeden pro druhého (ne přírodou, ale spíš nějakým šílencem v oboru public relations), ve skutečnosti prý před jejich seznámením měla v plánu se podobným typům vyhýbat obloukem. „Po svém posledním rozvodu jsem byla rozhodnutá, že jestli se ještě někdy vdám, vezmu si někoho z úplně jiného oboru, třeba nějakého humanitárního pracovníka. Pak se objevil Brad, pravý opak toho, co jsem hledala, ale přitom ten nejlepší muž, nejlepší otec, jakého jsem si vůbec mohla představovat. Nevidím ho jako herce, ale jako tátu svých dětí, jako někoho, kdo třeba architekturu miluje o hodně víc než hraní ve filmech.“ Doufá, že právě architektuře se bude Brad Pitt v budoucnu věnovat ještě víc: „Pro něj to není jen koníček,“ zdůrazňuje. „Měli byste ho slyšet, jak mluví o designu, o světle, o různých úhlech slunce. Naučil mě toho spoustu o domech, ve kterých žijeme.“

Přerod divoké holky

„Dopřávám jim dětství, které jsem si sama vždycky přála mít,“ říká Angelina Jolie o svých dětech se stopou hořkosti: její dětství totiž zrovna ideální nebylo. Když vyrůstala, její otec opustil její matku a léta pak spolu nemluvili. Právě tehdy se zrodil zárodek té staré Angeliny, divoké holky, která si ráda hraje s noži, pomatlává se krví svých milenců, tetuje se po celém těle, libuje si v temnotě a ve smrti a s nadšením o tom všem mluví do médií.

Jenže to všechno byla pouhá předehra: zlobivá Angelina jako by tu byla jen proto, aby se mohla napravit, aby z ní zázračně mohla povstat Angelina-charitativní dobrodějka a Angelina-matka dětského pluku.

Nyní, když Angelina Jolie alespoň na chvilku zakolísala pod tíhou mateřských povinností, to vypadá, že by mohla mít ještě jednu tvář. Úplně normální. Lidskou a obyčejnou. Bylo by to vůbec poprvé, kdy by ji ukázala světu. A bylo by to ze všech jejích gest to dosud nejsympatičtější.