Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Michèle Mercierová: Role Angeliky ji zničila kariéru i milostný život

Michèle Mercierová tvrdí, že kdyby stála před stejným rozhodnutím o řadu let později, roli Angeliky by nejspíš nevzala
Michèle Mercierová tvrdí, že kdyby stála před stejným rozhodnutím o řadu let později, roli Angeliky by nejspíš nevzala
Zdroj: Profimedia.cz

Autory jedné z nejznámějších romantických hrdinek, Angeliky, jsou manželé Anne a Serge Golonovi. Francouzská spisovatelka se narodila před bezmála sto lety a od mládí se vášnivě věnovala psaní. Když na svých cestách po Kongu potkala Vsevoloda Sergejeviče Goloubinoffa, syna ruských emigrantů a aristokratů, našla v něm nejen vhodného otce pro čtyři děti, ale také skvělého parťáka na psaní.

Během příprav prvního z románů věnovaných Angelice se oba nořili do archivních materiálů, jezdili do míst, kde se romány odehrávají, a Anne psala ve dne v noci. V roce 1957 vyšla první kniha čítající devět set stran, rozdělená do dvou dílů: Angelika, markýza andělů a Angelika, cesta do Versailles. Co se dělo dál, je již známo většině z nás. Fenomenální úspěch knižních romantických dobrodružství krásné Angeliky nenechal klidnými filmaře, kteří se ovšem předlohy drželi jen volně. „Michèle Mercierová nemá ani trošku z mé Angeliky. Jednou bych ráda viděla film se skutečnou markýzou andělů,“ uvedla pro Lemonde.fr spisovatelka, která zemřela před třemi lety.

HEREČKA JEDNÉ SLAVNÉ ROLE

I když se to autorům knižní předlohy příliš nezamlouvalo, pro miliony fanoušků by dnes filmová Angelika bez Michèle Mercierové nebyla tím pravým ořechovým. Sama jednaosmdesátiletá francouzská herečka nicméně tvrdí, že kdyby stála před stejným rozhodnutím o řadu let později, roli Angeliky by nejspíš nevzala. Udělala z ní sice hvězdu, ale zároveň ji uvrhla do kategorie hereček jedné slavné role. Podle jejích vlastních slov jí také prakticky zlikvidovala milostný život. „Hrála jsem ve filmech Truffauta, Melvillea, Deraye, Dina Risiho, Monicelliho, Zampy, Lizzaniho, ale kamkoli posledních čtyřicet let přijdu, lidé nechtějí mluvit o ničem jiném než o Angelice,“ postěžovala si nesčetněkrát filmová hvězda, která ztvárnila markýzu andělů poprvé v pětadvaceti letech. Postavu jí producent Francis Cosne nabídl poté, co mu dala košem Brigitte Bardotová. Při kamerových zkouškách se pak Michèle utkala třeba s Catherine Deneuveovou, ta připadala filmařům příliš pobledlá, nebo Jane Fondovou, jež měla mít pro změnu příliš výrazný americký akcent.

Michèle Mercierová Michèle Mercierová Zdroj: Profimedia.cz

VŠICHNI CHTĚLI JEN ANGELIKU

Zatímco z Michèle byla okouzlena obě pohlaví diváků, ženy padaly do mdlob především z Roberta Hosseina, který propůjčil tvář hraběti Joffreyovi. Z natáčení se nesla o jejich vztahu řada zvěstí – podle některých to mezi nimi vřelo a měli mít i milostný poměr, jiné zase tvrdily, že se nemohli vystát. Robert Hossein se dokonce nechal slyšet, že namyšlenější ženu nikdy nepoznal. „Roberta jsem nemilovala ani k němu necítila nenávist. Byli jsme prostě kolegové. A o tom, jestli někde řekl, že jsem namyšlená, nevím. A kdyby to byl býval řekl, dala bych mu facku. S Robertem jsem natočila sedm filmů, to by bylo nehorázné tvrzení,“ odvětila Michèle Mercierová před lety českým novinářům během návštěvy plesu v Opeře.

S muži to nikdy neměla jednoduché. „Každý, kdo se mi kdy dvořil, ve skutečnosti sváděl Angeliku, ne mě,“ tvrdí podle webu Chytrazena.cz herečka, která měla smůlu na gaunery. Šest let byla provdaná za asistenta režie Andrého Smaggheho, z něhož se vyklubal alkoholik, podruhé předstoupila před oltář se závodníkem Claudem Bourillotem. „Prožili jsme spolu dvanáct let, tak asi pochopíte, jak mi bylo, když jednoho dne zmizel i s mými penězi. Všechny své prohry ale beru jako životní zkoušku. Jsem díky nim otrlejší a zocelená,“ vzpomíná na své druhé manželství pro Lpoint.fr s tím, že lituje jen toho, že ji život nenaučil muže aspoň trošku ovládat. „Možná by mi ho pak tolik neničili. Chtěla jsem od nich lásku a pochopení, oni chtěli jen hádky a soupeření,“ přiznala herečka po románku se šáhem, který ji zahrnul diamanty, a pak se ji pokusil unést. Její kolega Vittorio Gassman ji prý zase znásilnil.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky