Andrej Babiš na svůj Facebook i Instagramu nahrál společnou fotku s manželkou Monikou a oznámil svým příznivcům, že se jejich vztah po třiceti letech rozpadl.

„Po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují,“ napsal předseda ke svatební momentce.

„Jako rodiče dvou úžasných dospělých dětí si nejvíce přejeme zachovat rodinnou harmonii. Děkujeme vám za pochopení a žádáme o zachování soukromí,“ dodal Babiš s tím, že rozchod probíhá v přátelském duchu a s manželkou se na všem domluví.

„Naše rodinné vazby zůstávají pevné, a i když se naše osobní cesty mění, naše láska a respekt k sobě a k našim dětem zůstávají stejné,“ tvrdí podnikatel.

Manželé Babišovi se poznali v roce 1992 v podniku Lovochemie v Lovosicích, který spadá pod Babišův holding Agrofert.

Třiadvacet let žili na hromádce

Za svobodna Monika Herodesová tam tehdy nastoupila jako sekretářka a ihned se zalíbila Babišovi, který byl v té době jedním z ředitelů.

Pár tvořili celkem tři dekády a jejich veselka proběhla na Farmě Čapí hnízdo v červenci roku 2017, po třiadvaceti letech, kdy žili lidově řečeno na hromádce.

O krizi mezi Babišovými se začalo spekulovat poprvé před dvěma lety. „Dobrý den, víte, že o nás stále něco koluje, takže už se ani nedivím a jen se tomu směji. Jsou to blbosti jako vždy," poslala tehdy v SMS zprávě Monika Babišová do redakce ŽivotvČesku.

Manželé spolu mají dvě dětí, které půjdou pravděpodobně ve šlépějích slavného otce.

"Mám z nich velkou radost, protože jsou především slušní, studují a oba jsou na tátu velmi pyšní a váží si toho, co vybudoval. Vědí, že být úspěšný je velká dřina a oběť. Nejsou motivováni penězi, ale chtějí pokračovat v tátových šlépějích a firmu nejen udržet, ale dále rozvíjet tak, aby na ně mohl být hrdý i on," pochlubila se Babišová zmíněnému webu.

Zda se manželé hodlají i rozvádět, není zatím z příspěvku jasné. V případě rozvodu bude totiž potřeba vyřešit dělení Babišova majetku, které dle odhadů činí asi 140 miliard korun.

Současný lídr opozice v minulosti vlastnil Agrofert, který kvůli novele zákona o střetu zájmů musel v roce 2017 převést do svěřeneckých fondů.

Monika Babišová manžela pravidelně doprovázela na veřejných akcích i do společnosti a absolvovala s ním celý proces prezidentské volby.