Den vzniku samostatného československého státu je zároveň běžně dnem, kdy prezident republiky na Pražském hradě uděluje státní vyznamenání. Letos tomu tak ovšem kvůli hospitalizaci hlavy státu nebylo. Namísto toho se rozhodl ujmout slova dosluhující premiér Andrej Babiš, který se ve svém projevu věnoval událostem několika posledních dní a zároveň poukazoval na těžkosti, jež mohou národ v nadcházející době sužovat. „Je pravda, že v následujících letech se budeme muset mnohem více spoléhat sami na sebe, ale jestli jsem o něčem bytostně přesvědčený, tak o tom, že jsme národem neskutečně houževnatým, vynalézavým a srdečným. A proto nemám obavy, že bychom si nedokázali poradit se vším, co přijde,” prohlásil mimo jiné ve své řeči podle České televize. Stejně tak požádal Čechy o to, aby dali stranou své případné antipatie a přáli prezidentovi Miloši Zemanovi brzké uzdravení.

Klesající popularita

Projev Andreje Babiše byl veden zcela jinak, než jak u něj byli lidé zvyklí. Dosluhující premiér na nikoho neútočil, mluvil klidně a působil smířeně. I proto se nabízí otázka, zda se nyní nesnaží získat zpět popularitu, kterou postupem času ztratil. Andrej Babiš byl mezi lidmi natolik oblíbený, že by si jej drtivá většina z těch, kteří se zúčastnili různých průzkumů, přála za prezidenta. To už ale neplatí.

„Máme k dispozici výzkum z konce září, tedy těsně před sněmovními volbami, kde jsme se dotazovali reprezentativního vzorku lidí, kdo by byl podle nich nejlepší kandidát na prezidenta. Nejvíce jich jmenovalo generála Petra Pavla, 13 procent lidí. Andrej Babiš měl osm procent, za ním byli senátoři Jiří Drahoš, Pavel Fischer a další. Minulý týden jsme navíc dělali výzkum pro Český rozhlas, ve kterém 66 procent lidí Babišovu kandidaturu na prezidenta odmítlo,” nechal se v rozhovoru pro web aktuálně.cz slyšet ředitel výzkumné agentury Median Přemysl Čech.

Popularitu Babiše může ovlivňovat i chování Hradu

Podle Čecha je navíc Babiš úzce spjat se samotným Milošem Zemanem a dalšími lidmi z Hradu, kteří se momentálně neukázali v tom nejlepším světle, což může mít na Babiše negativní dopad. „Nejočekávanější vývoj po volbách byl takový, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády Babiše. Situace je ale úplně jiná. ANO volby prohrálo, pětikoalice má většinu a spojenectví Babiše s Hradem se rozpadlo. Lidé okolo prezidenta se totálně znemožnili a to se na názorech a postojích lidí odrazí,” tvrdí ředitel Medianu.

„Všichni tím utrpí velký reputační šrám. Měli nalajnováno, jak po volbách zařídí, aby pokračovalo mocenské uskupení Hrad a Babiš. Ukázalo se ale, že nemají sílu to protlačit. Řada z nich veřejně lže a úplně se přetvařuje. To se na mínění lidí prostě podepíše. A Babiš je se vším spojený,” dodal ještě.

Související články