Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Babiš doufá v premiérské křeslo, které mu měl slíbit prezident, lidé mu nevěří

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Zdroj: Deník/Martin Divíšek
Andrej Babiš

V prvním povolebním projevu Andrej Babiš uvedl, že s prohrou jeho hnutí ANO nepočítalo. Teď už se ale ministerský předseda opoziční roli možná bránit ani nebude, protože tak může nakonec získat spoustu výhod i v případném boji o Hrad. 

Situace po volbách je i vzhledem k hospitalizaci Miloše Zemana velmi nejasná. S prezidentem se premiér Andrej Babiš potkal ještě v neděli v Lánském zámku, před novináři ale utekl zadním vchodem, a setkání proto nijak nekomentoval.

Zeman mě chce pověřit, abych sestavil vládu

Krátce nato hlavu státu převezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde prezident leží na ARO. A přestože ve volbách zvítězila koalice SPOLU nad hnutím ANO, Andrej Babiš uvedl, že mu prezident těsně před odjezdem do nemocnice slíbil post premiéra.

"Mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví," řekl trochu překvapivě Babiš na tiskové konferenci a zároveň dodal, že to není jediná možnost, se kterou počítá. Ministerský předseda je prý připraven odejít i do opozice.

Podle politologa Jana Kubáčka musí předseda hnutí ANO vědět, že i z téhle role může profitovat. "Babiš si uvědomuje, že pokud zůstane výrazným vyzyvatelem a kritikem vznikající vlády a bude držet úlohu, že je připraven ke kompromisu, získá víc," uvedl odborník pro deník Blesk.

"Přidá k tomu tón typu: vláda nezvládá ekonomický vývoj, utahuje opasky, bude připomínat své štědré období a získá z toho velký politický kapitál, který zúročí podle mě v prezidentské kampani," myslí si politolog.

Poslanci nesmí vlastnit televizi nebo noviny

Jakmile Babiš odejde z vládní funkce, nebude se na něj už vztahovat zákon o střetu zájmů. To znamená, že jako poslanec by mohl dál oficiálně vlastnit Agrofert a další firmy, které jako premiér převedl do svěřeneckého fondu.

Kromě toho by politik mohl zase čerpat evropské dotace a také se účastnit veřejných zakázek. To totiž nemohou dělat jen členové vlády a vedoucí státních úřadů. "Pokud Andrej Babiš nebude členem vlády, pak se na jeho firmy tato omezení nebudou vztahovat," řekl Seznam Zprávám právník Lukáš Kraus ze sdružení Rekonstrukce státu.

Jediný problém by pro Andreje Babiše nastal v případě vydavatelství Mafra, protože žádný veřejný funkcionář nesmí provozovat rozhlasové či televizní vysílání ani vydávat noviny. A to se týká i poslanců.

Dotace by navíc Agrofert mohl čerpat i v tom případě, že by se Babiš stal dalším prezidentem. "Zákon o střetu zájmů se na prezidenta republiky nevztahuje a ani se na něj nikdy v minulosti nevztahoval," potvrdil Seznam Zprávám Jiří Kapras, šéf odboru střetu zájmů a boje proti korupci Ministerstva spravedlnosti.

Jako prezident by měl současný premiér také jistotu, že v kauze Čapího hnízda nebo dalších případech, v nichž figuruje, by se vyhnul jakémukoli postihu. Podle Ústavy totiž v době výkonu funkce není možné hlavu státu zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek ani jiný správní delikt.

Dostane Andrej Babiš opravdu šanci znovu sestavit vládu? 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky