Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Aňa Geislerová: Žijeme v pididomečku, ale máme k sobě blízko

Aňa Geislerová: Ze Staromáku bych je okamžitě vypráskala
Aňa Geislerová: Ze Staromáku bych je okamžitě vypráskala
Zdroj: Vlasta

Na filmovém plátně je velká hvězda. Bydlí ale v nejmenším domečku ve městě a kouká z oken přímo na hřbitov.

Herečka Aňa Geislerová nedá na Prahu dopustit. Čtyřicet evropských osobností – filmových hvězd, top-modelek, módních návrhářů z celého světa se zapojilo do projektu „Pulse of the City“ (Tep města). Každé velkoměsto reprezentují dvě známé tváře, ambassadory Prahy se stali herečka Aňa Geislerová a houslista Pavel Šporcl. Pro Aňu je tedy letos na podzim Praha tématem číslo jedna.

Dá se říct o některém místě v Praze, že ho máte úplně nejradši?

Jedno jediný bych asi nevybrala a navíc se to v průběhu let mění. Během dospívání mě fascinovalo Staré Město a taky jsem vděčná, že jsem ho zažila ještě za komunistů, kdy na rozdíl ode dneška bylo bez davů turistů a bizarních stánků s příšernými suvenýry. Ještě když mi bylo tak dvanáct, prolézali jsme opuštěný baráky v celý čtvrti, to bylo nádherný dobrodružství. Možná malinko nebezpečný, ale o to to bylo hezčí. Hodně jsme se pohybovali i ve Stínadlech, protože jsem chodila do skautu – teda skaut se tomu zrovna neříkalo, a tam jsme pátrali po skutečných místech z Foglarových knížek. Zkrátka zažila jsem nefalšovaný minulý století. Bezvadný. Teď už je to kouzlo pryč.

Nutili vás vaši k pravidelným nedělním procházkám Prahou?

Ani ne tak chodit na procházky, jako nevynechat pokud možno žádnou zajímavou výstavu. Je to logický, máma výtvarnice, táta japanolog, výstavy jsme nemohli jako rodina minout. Všechna místa, kde bývalo něco zajímavého k vidění, mám dokonale zmapovaná. (na chvíli se odmlčí) Jak se mi to teď v duchu promítá, napadá mě, že možná největší vztah mám v Praze k řece, k Vltavě. Města bez řeky mi přijdou takový nedodělaný. Řeka je srdce, miluju nábřeží, ostrovy... Tam mi přijde, že se to staré kouzlo, o kterém jsem před chvílí mluvila, ještě drží.

Dá se říct, že jste čistokrevná pražská rodina?

Ze Štvanice si mě přinesli v peřince do Pařížské číslo popisné jedna, tam bydlela moje babička. Oba rodiče ale nebyli z Prahy, Pražáci jsme až tahle generace. Kořeny máme ale východočesko-maďarské, třeba maminka byla z Dobrušky.

Váš manžel je ze Vsetína, vy jste vyrostla...

… napůl v té Pařížské ulici a napůl v domku ve Strašnicích, kde jsme napřed bydleli v paneláčku a pak tam táta postavil úžasný dům, ve kterém je ho pořád plno, i když už umřel. Strašnice v té době byly skoro vesnice, na dvorku se tam celkem běžně chovaly slepice. Neuvěřitelný.

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Rozhovor: Aňa Geislerová
  • Intimní zpověď "To si zkus, být tlustá"
  • Důvěrná setkání, láska se najde všude
  • 10 let od americké tragédie
  • Předplatné Vlasty

Aňa Geislerová

 

Tip KAFE.cz

Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Vlasta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky