Že Anna Geislerová, které nikdo neřekne jinak než Aňa, nebude úplně běžné děvče, bylo jasné už od jejího narození. Přišla totiž na svět do rodiny akademické malířky Věry Geislerové a japanologa Petra Geislera. To ji doslova předurčovalo k tomu, aby ji rovněž zaujal svět umění.

Nejprve ale zatoužila po kariéře modelky. Jako patnáctiletá kvůli tomu odjela do Milána, příliš dlouho tam ale nevydržela. Po několika měsících se z Itálie vrátila zpátky do Čech, protože zjistila, že modeling nebude nic pro ní. 

Poté, co vyšla ze základní školy. nastoupila na konzervatoř, z níž po dvou letech odešla a nikdy ji nedokončila. Neměla na to jednoduše čas, protože velmi rychle začala jít z role do role. 

Životní role přišla již v dospívání

Poprvé si zahrála v komedii Pějme píseň dohola, její osudovou rolí ale byla Marika v dramatu Requiem pro panenku. Rolí dívky, která se omylem dostane do ústavu pro choromyslné, na sebe skvěle upozornila a další angažmá na sebe nenechalo dlouho čekat. 

Za řadu rolí získala také ocenění Českého lva. Šlo mimo jiné o Návrat idiota, ale také filmy Želary, Štěstí, Kráska v nesnázích a Nevinnost. Vyzkoušela si ale také seriálové role, například v německém Lovci duchů a v nizozemském Hnědém zlatu. 

S manželem, kterým je režisér Zdeněk Janáček, má pohledná herečka tři děti - syny Bruna a Maxe a dceru Stellu. Na veřejnosti se s nimi ale ukazuje pouze málokdy. Prožívá s nimi ale všechny útrapy i radosti dospívání. 

Baví mě nepředvídatelnost puberty

“Mám pocit, že s klukama je to snazší. Mě to ale se Stellou hrozně baví. Spoustu věcí chápu a mám v živé paměti, jak jsem je prožívala já. Baví mě i ta nepředvídatelnost puberty, chování, reakcí. My se se Stellou umíme pěkně střetnout, ale ona je o něco šikovnější, než jsem byla já. To jsme s mámou neuměly, přijít za sebou. A to my se Stellou děláme,” svěřila se herečka.

“Konflikt je prostě život, je to určování hranic, vyjadřování názoru, je to cesta k dohodě. Cítím, že mezi námi nic neulpívá a není to tak, že by mě nesnášela. Průběžně umetáváme, co je třeba,” dodala. 

Umění se dotklo nejen Ani, ale také jejích dvou sester. Lenka Geislerová, které se říká Lela, je známá výtvarnice a zpěvačka. Poslední ze sester, Ester Geislerová, je výtvarnice a herečka. 

Psaní je pro ni nová forma vyjádření

V poslední době se Aňa Geislerová věnuje také psaní. Nedávno tak například vydala soubor deseti povídek, které se odehrávají v mírně netradičních, ale poměrně znepokojivých světech. 

“Psaní je pro mě bytostná potřeba. Neberu ho jako něco, co by šlo vedle mojí herecký kariéry. Je to něco, co jde přede mnou. Je to můj komunikační prostředek se světem. Není to žádný můj vedlejšák,” vysvětlila pro Novinky.cz s tím, že uvažuje do budoucna také o napsání románu.

Je ale dost dobře možné, že si v životě vyzkouší také další, zcela nepoznané disciplíny. “Ve svém životě jsem vždy uvažovala tak, a asi jsem k tomu byla i vedená, že bych měla dělat to, co opravdu chci. To naštěstí dělám, ačkoli necítím potřebu se k tomu fixovat. Nemám strach věci opouštět. Nemám strach objevovat další věci,” popsala svůj přístup k životu.

Související články