Aňa Geislerová pochází z nevšední rodiny. Její maminka Věra Geislerová byla akademická malířka, tatínek Petr Geisler byl japanolog. Rodiče proto nejen Aňu, ale také její dvě sestry odmalička vedli k umění a svobodomyslnosti, což se pravděpodobně projevilo v jejich povahách. 

Všechny tři se totiž nakone živí uměním. Lenka Geislerová, které se říká Lela, je známá výtvarnice a zpěvačka. Poslední ze sester, Ester Geislerová, je výtvarnice a herečka. 

Během dospívání byla Aňa Geislerová velice temperamentní. Po základní škole se sice dostala na konzervatoř, jenže také toužila po tom, vyzkoušet si samostatnost. Protože měla velmi pěknou postavu, rozhodla se, že pojede do Milána zkusit štěstí jako modelka. 

“Pořád nemůžu uvěřit, že mi to máma dovolila. Já a ostatní holky jsme po večerech chodily na ty nejhustší večírky ve městě, na nádraží jsme si kupovaly trávu od arabských dealerů. Byla jsem malá holka. Neměla jsem ponětí, co dělám,” zavzpomínala později herečka pro deník Blesk.

Po několika měsících to ale divokou zrzku omrzelo, a tak se vrátila do Prahy. Do školy už se ale nikdy nevrátila, protože se dostala k herectví a velmi rychle začala jít z role do role. Po celý zbytek života až dosud si tak vystačila pouze se základním vzděláním. 

Prvním filmem, ve kterém se Aňa Geislerová objevila, byl táborový film Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola. Roli ale dostala až na druhý pokus. Když totiž přišla na casting, chovala se tehdy rozpustilá dospívající dívka natolik otřesně, že ji pro neukázněnost vykázali. 

Na pár let se stala Renčovou milenkou

Skutečně se ale proslavila teprve svou druhou rolí. Tou byla duševně nemocná Marika v dramatu Filipa Renče Requiem pro panenku. Příběh čtrnáctileté žhářky, která je po sexuálním zneužívání umístěna do ústavu, je založen na skutečné události. 

“Ten film byl hrozně odvážný. V dnešní době by bylo hodně problematické něco takového natočit. Některé věci by se možná zdály nekorektní: třeba s ohledem na hendikepované. Dnešní doba je překorektnělá. Zpětně mám k filmu mnohem větší obdiv,” okomentovala umělkyně jednu ze svých prvních zkušeností před kamerou po letech pro Deník.cz.

Zajímavostí také je, že tehdy prožila jako teprve patnáctiletá svůj první vážný vztah, a to právě s Filipem Renčem. Ten trval několik let a byl poněkud kontroverzní, protože herečka byla o mnoho let mladší. “Pracovně už jsme každý jinde, že. Já si neumím představit sebe ve Filipově filmu a možná, že ani on si mě tam nepředstavuje,” zamyslela se Aňa Geislerová nad svým někdejším vztahem.

V současnosti je vdaná a udělala skvělou kariéru

Od té doby ji toužil obsadit snad každý režisér a ona podávala skvělé výkony. Za řadu rolí proto získala také ocenění Českého lva. Šlo například o Návrat idiota, ale také filmy Želary, Štěstí, Kráska v nesnázích a Nevinnost. Vyzkoušela si ale také seriálové role, například v německém Lovci duchů a v nizozemském Hnědém zlatu. 

S manželem, kterým je režisér Zdeněk Janáček, má pohledná herečka tři děti - syny Bruna a Maxe a dceru Stellu. Jejich manželství sice prošlo lepšími i horšími chvilkami, jako rodina ale drží pohromadě.

V poslední době se Aňa Geislerová věnuje také psaní. Nedávno tak například vydala soubor deseti povídek, které se odehrávají v mírně netradičních, ale poměrně znepokojivých světech.

Související články