Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Geislerová o Němcové: Jak by žila v dnešním světě a mohla by být šťastná?

Boženu Němcovou ztvárnila herečka Aňa Geislerová
Boženu Němcovou ztvárnila herečka Aňa Geislerová
Zdroj: Profimedia.cz

V seriálu Božena ztvárňuje slavnou spisovatelku v určité životní etapě Aňa Geislerová. Sama přiznává, že nejprve ji její díla nezaujala, ale poté, co měla možnost ji ztvárnit, se její názor změnil. Mohla by být podle ní Němcová šťastná v dnešním světě a byla by i dnes považována za nevěrnici?

Aňa Geislerová četla Němcovou ještě předtím, než jí přišla nabídka na roli. Sama říká, že věci k ní někdy přicházejí samy, a přesně tak se stalo. Díla Němcové ji totiž nijak nezaujala, ale po jejím ztvárnění a dosazení děl do kontextu doby jí začala být sympatická.

Herečka tvrdí, že Němcová byla velmi svobodná. Ženy v její době nepsaly takto otevřené a popisné romány. Byla takřka jediná. Přesto ale toužila narodit se v jiné době. V době, kdy by nemusela být podřízená muži. Dnes by se jí na světě líbilo asi více.

„Myslím si, že z určitých věcí by asi byla nadšená a překvapená. Třeba že ženy můžou žít svobodně, nemusejí se vdávat, můžou vydělávat, můžou učit, můžou cokoliv, co chtějí. Na druhou stranu v tom konvenčním přístupu k životu a k ženám se toho moc nezměnilo,“ řekla Geislerová v rozhovoru pro DVTV.

Aňa Geislerová Aňa Geislerová Zdroj: profimedia

Část veřejnosti kontroverzní seriál pobouřil. „Dívala jsem se na Facebook, co píšou různí lidé za komentáře k Boženě, a vlastně v ničem se to nezměnilo. Po zhlédnutí prvních dvou dílů lidi nejvíc šokuje, že měla sex a že byla nevěrná manželovi,“ konstatuje herečka.

„Píšou komentáře typu ‚To mám teď dětem říct, že se učí ve škole o té ku*vě‘ a ‚To jim máme číst díla téhleté ku*vy‘…“ doplňuje.

„Mně to přijde vlastně děsně směšné, že žena, ať dosáhne čehokoliv v téhle době, tak když žije svobodně podle svého, zkrátka dostane tohle razítko,“ myslí si Geislerová. Dnes by Němcová za nevěrnici považovaná nebyla.

Aňa Geislerová Aňa Geislerová Zdroj: Profimedia.cz

Nemusela by se totiž vdát a mohla by žít svobodně a tak, jak by chtěla. Divoká Němcová určitě nebyla stvořená pro manželství. „Byla energická, nespoutatelná a nechtěla se řídit tím, co jí někdo řekl, že má dělat. Ona sama se hodně prožívala,“ tvrdí Geislerová.

O Němcové měla sama nejprve zkreslené představy. „Sama se považuji za člověka, který Boženu dlouho vnímal jako malebný obrázek, stoický portrét, který se mi spojoval s Babičkou, a to ještě navíc tou filmovou, kterou všichni milujeme, s Libuškou Šafránkovou v roli Barunky,“ přiznává pro DVTV.

„Měla jsem z ní pocit takové uhlazenosti. Tématem minisérie je snaha o poznání Boženy v její co nejreálnější podobě. Možná to pro někoho bude náraz,“ řekla herečka ještě před uvedením seriálu a měla pravdu. Pro některé to náraz byl.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU