Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Amy Winehouse – nová členka prokletého Klubu 27

Amy Winehouse – nová členka prokletého Klubu 27
Amy Winehouse – nová členka prokletého Klubu 27
Zdroj: www.isifa.com

Nečekaná smrt britské hvězdičky znovu oživila legendu tajemného Klubu 27. Proč tolik slavných rockerů zemřelo právě ve věku 27 let?

Klub 27. Klidně by se mohlo jednat o název rockového klubu v srdci některé ze světových metropolí. A kdyby tomu tak bylo, tenhle klub by o návštěvníky rozhodně neměl nouzi. Účinkovaly by v něm totiž ty největší hvězdy světové pop-music posledních čtyřiceti let.

  • Jenže Klub 27 není rockový klub.

Ne tak docela. Jedná se totiž o vybranou společnost muzikantů, jejichž krátký život a hvězdná kariéra skončily v sedmadvaceti letech. Jejich život byl většinou velmi intenzivní a v jejich smrti obvykle hrály roli alkohol a drogy.

Zdroj: www.isifa.com

Amy, Jim, Janis, Kurt a ti druzí

Kdo všechno do Klubu 27 patří?

  • Legendární Jim Morrison, kterého našli mrtvého v Paříži ve vaně.
  • Janis Joplin, jež se pravděpodobně předávkovala heroinem.
  • Fenomenální kytarista Jimi Hendrix, který se udusil vlastními zvratky poté, co si vzal příliš mnoho prášků na spaní a zapil je vínem.
  • Kurt Cobain, frontman kapely Nirvana – zastřelil se.
  • Brian Jones, zakládající člen Rolling Stones – utopil se v bazénu za nevyjasněných okolností.
  • A nyní také Amy Winehouse, jejíž přičina smrti se stále vyšetřuje. Zdá se, že nejjistějším způsobem, jak se včlenit do panteonu rockových hvězd, je umění včas zemřít.

Zdroj: www.isifa.com

Ale žerty stranou. Jak je možné, že tolik rockových muzikantů umírá právě ve věku 27 let? Nejedná se totiž jen o těch několik nejslavnějších. Na internetu najdete seznamy nejméně čtyř desítek dalších talentovaných hudebníků a jiných umělců, které potkal stejný osud. Mezi nimi například výtvarník a legenda grafitti Jean-Michel Basquiat (předávkoval se drogami), nebo Richey Edwards, kytarista skupiny Manic Street Preachers (zmizel a po čase byl prohlášen za mrtvého).

Zdroj: www.isifa.com

Jako velmi pravděpodobné a zároveň realistické vysvětlení se pochopitelně nabízejí problémy s drogami. Drtivá většina výše jmenovaných muzikantů s nimi víc než jen experimentovala, byli na nich závislí, a jejich problémy pokračovaly i tehdy, když se jim podařilo s drogami skončit.

  • Například Amy Winehouse údajně v době před svou smrtí drogy nebrala, ale zato propadala alkoholu. V sedmadvaceti letech přitom většina z nich už měla za sebou několikaletou velmi intenzivní drogovou „jízdu“.

Zdroj: www.isifa.com

Nevěř nikomu, komu je přes třicet

Ale je tu ještě jedno možné vysvětlení, související s proslulým sloganem „Nevěř nikomu, komu je přes třicet“. Právě okolo třicítky se většina z nás dobírá jakési definitivní dospělosti. Stáváme se emocionálně stabilnějšími, vyrovnanějšími, svědomitějšími a spolehlivějšími, ale také méně otevřenými novým zkušenostem.

  • Ubývají nám kreativní síly. Začínáme se podobat usedlým dospělým, kteří nám do té doby lezli na nervy. Je možné, že pro umělce, kteří celou svou tvorbu zasvětili konfrontaci s establishmentem, je právě tohle nejkritičtější období.

Bojují nejen s okolním světem, ale i sami se sebou, s proměnou v někoho, kým se nikdy nechtěli stát. Možná i tato krize je může zavést do vypjatých okamžiků, v nichž sáhnou po hrsti prášků, injekční stříkačce s příliš velkou dávkou nebo nabité pistoli...

Zdroj: www.isifa.com

Amy Winehouse se navždy stala víc než jen hvězdičkou, která se dostala na scestí. Je z ní nová ikona pop-music. A jakožto členka Klubu 27 bude navždy žít ve společnosti rockových velikánů.

A co si o tom myslíte vy?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU