Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřela královna Alžběta II.: Nejdéle vládnoucí panovnici bylo 96 let

Královna Alžběta II. a její oslava
Královna Alžběta II. a její oslava
Zdroj: Profimedia
Královna Alžběta II. a její oslava

Celé Spojené království byla zahaleno mlhou smutku. Ve věku 96 let totiž zemřela královna Alžběta II.. Britská panovnice se v posledních měsících potýkala s různými zdravotními obtížemi, nakonec jim podlehla na zámku Balmoral, kde nějakou dobu právě kvůli léčbě pobývala. Smutnou zprávu potvrdil tiskový mluvčí Buckinghamského paláce. 

Den, kterého se snad každý z obyvatelů Velké Británie a zároveň každý fanoušek britské královské rodiny obával, nastal. Ve věku 96 let zemřela královna Alžběta II.. Oblíbená panovnice na královském trůnu strávila více jak 70 let, což z ní činí nejdéle vládnoucí ženu v historii lidstva. 

Zdravotní komplikace

Královnu Alžbětu II. na konci jejího života trápily různé zdravotní obtíže a veřejnost o ni měla obavy již delší dobu. V druhé polovině loňského roku se u hlavy britské monarchie objevily problémy s chůzí a královna se tak pohybovala s pomocí hole. Její stav se pak nadále horšil. V červnu letošního roku, když probíhaly oslavy sedmdesáti let její vlády, se dokonce neobjevila ani na bohoslužbě v katedrále svatého Pavla. Její neúčast Buckinghamský palác komentoval tak, že se královna necítila komfortně. 

Byla s ní celá rodina

Panovnice trávila pravidelně každé léto na skotském zámku Balmoral, letos v něm ale setrvala až do svého konce. Podle webu Daily Mail jí totiž lékaři kvůli zhoršujícímu se zdraví důrazně nedoporučovali návrat do Londýna. 

Ve čtvrtek 8. září se pomalu začaly naplňovat obavy jejích nejbližších a také britského lidu. „V návaznosti na další vyšetření, které bylo provedeno dnes ráno, mají královnini lékaři obavy o zdraví Jejího Veličenstva a doporučili jí, aby zůstala pod lékařským dohledem,” uvedl tiskový mluvčí z Buckinghamského paláce. Ještě toho dne za královnou přijeli její nejbližší. Do zámku Balmoral dorazil princ Charles se svou manželkou Camillou a také princ William a Kate Middleton. Nakonec rodinný kruh u královniny postele doplnili také princ Harry a Meghan Markle. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky