Soukromá kolekce šperků královny Alžběty II. zahrnovala množství úchvatných kousků, které byly právem královninou velkou pýchou. Velmi si potrpěla hlavně na brože a tiáry, často ji ale zdobily i další doplňky. A právě o nich se v posledních dnech často mluví. Veřejnost totiž zajímá, komu klenoty po královnině smrti připadnou.

Koruna za desítky miliard

Významnou část královniných šperků tvoří ty, které se v monarchii předávají z generace na generaci. Mezi ně pochopitelně patří také korunovační klenoty, jejichž hodnota sahá až do astronomických výšin. Jen královská koruna, která byla vyrobena v roce 1937 pro krále Jiřího VI., je podle webu Reader’s Digest odborníky oceněna přinejmenším na 3,4 miliardy dolarů, v přepočtu tedy neuvěřitelných cca 85 miliard českých korun. Všechny klenoty ve vlastnictví monarchie připadnou novému králi Karlu III.

Král Karel III. dostane vše

Nemalá je ovšem také královnina soukromá sbírka šperků, která obsahuje diamantové tiáry, prsteny, náušnice a náhrdelníky. Cennosti dostala královna ve většině případů darem například od svých příbuzných anebo od představitelů jiných států. Kromě těch ale Alžběta II. nosila také šperky, které patřily její matce anebo babičce.

Jedním z nejdražších kousků z královniny soukromé sbírky je náhrdelník, který britská panovnice dostala v roce 1947 od Nizáma jako svatební dar. Jeho hodnota činí 76,3 milionu dolarů (bezmála 2 miliardy korun). Dalším nesmrtelným kouskem je pak tiára pojmenovaná The Lover’s Knot Tiara. Jde o ikonický šperk, který královna v minulosti půjčila například princezně Dianě anebo Kate Middleton. Drahých předmětů bylo ale v královnině šperkovnici podstatně více. Koneckonců, celá její sbírka čítá více jak 400 kusů.

I ty ale podle všeho připadnou právě králi Karlovi III. „Nový král pravděpodobně zdědí i její soukromou kolekci. Myslím si, že pak bude kráčet ve šlépějích své matky a během speciálních příležitostí pak bude kousky půjčovat dalším členům rodiny namísto toho, aby je jen tak někomu daroval,” míní historička Lauren Kiehna.