Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Alžběta II. a její poslední chvíle: Vtipkovala, vzpomínala a myslela na manžela

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Zdroj: Profimedia
Královna Alžběta II.

Hrad Balmoral patřil k nejoblíbenějším místům královny Alžběty II. a jejího manželka prince Philipa. Pravidelně v něm trávili každé léto a hlava britské monarchie jej navštěvovala i po smrti své životní lásky. A právě na místě, se kterým měla spojeny ty nejkrásnější vzpomínky, také naposledy vydechla. Jak vypadaly poslední dny jejího života?

Královna Alžběta II. měla k hradu Balmoral speciální vztah. Společně se svým manželem princem Philipem se totiž právě honosné stavení v Aberdeenshire pravidelně každé léto stávalo jejich místem k odpočinku. A královna hrad navštěvovala i po smrti svého manžela, neboť měla s Barmoralem spojeny nejrůznější vzpomínky. Do hradu se naposledy vydala letos 21. července a zůstala v něm až do konce svého života. 

Plná radosti a vzpomínek 

Jedním z těch, kteří s královnou Alžbětou trávili její poslední dny, byl i reverend Greenshields. Ten pro magazín The Times popsal, jak na něj hlava britské monarchie jen pár chvil před svou smrtí působila. „Její paměť byla naprosto neuvěřitelná a ona byla plná radosti,” prozradil reverend a dodal, že byla královna ve velmi dobré náladě. 

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. byla v posledních dnech velmi slabá, úsměv ale neztrácela.  Zdroj: Profimedia

Mluvila o posmrtném životě

Podle reverenda královna také přemítala o svém životě, hovořila o minulosti, o své rodině, princi Philipovi, koních a také se zajímala o to, co se zrovna děje s národem. „Během naší konverzace mě pak vzala k oknu a dívala se na své zahrady s pýchou a láskou. Myslím si, že právě tady chtěla trávit své poslední dny,” nechal se ještě slyšet. 

Společně s reverendem se také Alžběta II. bavila o své víře a také o posmrtném životě. Pravděpodobně věděla, že se její konec blíží. Ve čtvrtek 8. září odpoledne se objevily zprávy o tom, že se královnin zdravotní stav zhoršuje. Ten samý den večer pak Alžběta II. zemřela. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky