Královská večeře. Pod tímto termínem si spousta lidí představí obrovské stoly prohýbající se pod tíhou všemožných dobrot. Realita je ovšem zcela jiná, alespoň tedy v Británii. Královská rodina se při stravování drží jasně daných pravidel. Zvláště pak sama královna. Ta totiž dle webu Bristol Live nemá ráda těžká jídla. Těstoviny, pizzu či brambory by ji tak lidé viděli jíst jen stěží.

Žádná cibule ani česnek

Dvě základní suroviny, které dávají každému jídlu tu správnou chuť. Královská rodina se bez nich ovšem musí obejít. V paláci je zakázáno při přípravě pokrmů používat česnek či cibuli. Podle královského protokolu je totiž nepřípustné mít zapáchající dech, což právě tyto dvě potraviny způsobují.

Stejně tak mají členové britské královské rodiny zakázáno konzumovat mořské plody. Přestože se často v rámci svých pracovních povinností vydávají na zahraniční cesty, které ke konzumaci plodů moře lákají, musí pokušení odolat. Jde o to, že pokrmy z krevet, ústřic, krabů či humrů nemusí být vždy zcela správně upraveny, a z jejich konzumace hrozí otrava jídlem.

Tatarský biftek si královna nedá

Mezi královniny nejoblíbenější pokrmy patří steaky. Musí být ale vždy velmi dobře propečené. Jak uvedl bývalý šéfkuchař Alžběty II., velmi ráda si pochutnávala na Velikonoce na steaku z jehněčího masa. Nejvíce jí ale chutnaly právě vnější části, které jsou zpravidla nejvíce propečeny. Stejně jako v případě mořských plodů i u ne zcela propečeného masa existuje riziko pomnožení bakterií a následné otravy jídlem. A členové královské rodiny nesmí být na veřejnosti spatřeni, když je jim špatně.

Stejně tak nesmí jíst příliš pálivá a kořeněná jídla, neboť by se jim po jejich konzumaci mohlo udělat špatně.

Foie gras nesmí na královské menu

Foie gras patří k nejkontroverznějším pokrmům vůbec. Největší problém s touto pochoutkou, která rovněž nepatří mezi levné záležitosti, je způsob, jakým je produkována. Jde o ztučnělá játra vodních ptáků, především hus a kachen. Právě tato zvířata jsou násilně krmena, aby jejich játra byla co největší.

Tento způsob chovu je v mnoha zemích včetně Velké Británie zakázaný. Není proto divu, že pokrm foie gras princ Charles již v roce 2008 nadobro vyřadil z královského menu.