Například zpěváka Jordana Haje a moderátora Tomáše Drahoňovského zasáhla alopecie. Oba dva o své zkušenosti otevřeně hovoří se svými fanoušky. Problémy s vlasy se nevyhýbají ani světovým celebritám. Zkušenost s nadměrným vypadáváním vlasů má Naomi Campbell, Jada Pinkett Smith a Viola Davis.

České celebrity vs alopecie

Jordan Haj s alopecií bojuje už patnáct let. Zkusil i bio léčbu, kterou schválili v Americe. „Byl jsem tzv. zavzorkovaný pacient. Teď myslím, že už je to i u nás schválené u všech pojišťoven, takže to dostává každý. Tři měsíce jsem to bral a nic, a pak najednou všechno začalo zarůstat. Mám vlasy, vousy a chlupy na hrudi, to jsem nikdy neměl,“ prozradil v rozhovoru pro Blesk. Pro zpěváka byla ztráta vlasů psychicky velmi náročná. „Cítím se jako netvor. Což nikdo pod těmi ostatními vlasy, delšími a správně naaranžovanými, nevidí. Ale já o tom vím... Úplně vypsychovaný z toho, aby nezafoukalo. Netušící, jak moc se to tentokrát rozšíří. Tvářím se, že jsem o. k., a pak jsem nesnesitelný. Po několika týdnech mám už úplně vykloubené rameno z toho, jak se pořád přečesávám a přidržuji vlasy a skrývám jeden, dva, tři nebo pět dalmatinských fleků na hlavě. A pak to zase většinou samo zaroste... Až do příště,“ stálo v jednom z jeho příspěvků na Instagramu.

S pravdou ven šel i bývalý moderátor České televize Tomáš Drahoňovský. Ten zveřejnil na svých sociálních sítích černobílou fotografií bez vlasů, řas a obočí. „V tuhle chvíli je jasné, že se jedná o alopecii universalis, tedy kompletní ztrátu všeho, co má folikuly. Má to výhody. Nemusím se nikde holit. Ale i nevýhody. Třeba tu, že mi schází chlupy v nose. Člověka až zaskočí, jak málo se o této nemoci ví. Jisté je, že folikuly likviduje hypertrofovaná imunitní reakce. Ale co jí spouští? Někdo říká, že geny. Někdo, že stres,“ napsal ve svém postu.

Boj s alopecií přiznala i modelka Karolína Mališová. Ta podstupuje léčbu kortikoidy, ale také přírodní cestou tradiční čínské medicíny. „Člověk musí být hlavně v psychické pohodě a nestresovat se. To jde pochopitelně dost těžko, když se na vás každý kouká. Už jsem dnes ve fázi, kdy jsem se dostala z bloku. Snažila jsem se to prostě vytěsnit z hlavy," řekla ke svému onemocnění pro web Lifee.

Scéna na Oscarech jako osvěta

O zákeřné nemoci se začalo hlasitě mluvit po vyhrocené scéně na Oscarech v roce 2022. Manželka herce Willa Smitha se toho nebála a řídnoucí vlasy oholila na pleš. Poté celý svět obletěla kauza, kdy si během předávání Oscarů udělal z jejího nového účesu legraci komik Chris Rock. Ve svém vtipu upozornil na její pleš a za to dostal od Willa Smitha pořádnou facku a to rovnou v přímém přenosu. Jada promluvila o svém problému poprvé v roce 2018. „Jednou jsem byla ve sprše a měla jsem v rukou hrst vlasů a říkala jsem si: ‚Panebože, budu plešatá?'“ prozradila. „Dcera mě donutila to udělat, protože už bylo načase… moje padesátka začala s tímto novým účesem,“ napsala k fotografii střihu na Instagramu.

I herečka a producentka Viola Davis se přiznala k tomu, že svádí boj s alopecií. Když jí bylo osmadvacet přišla skoro o všechny vlasy. „Jednoho dne jsem se probudila a vypadalo to, že mám číro. Na temeni hlavy jsem měla velkou lysinu,“ řekla herečka. Řídnoucí vlasy se snažila dlouhá léta ukrývat pod parukami.

Supermodelka Naomi Campbell ztratila část vlasů přehnaným stylingováním na přehlídkách. Neustálé tepelné úpravy a gelování vlasů přispělo až k tomu, že se jí vytvořila pleš. Modelka se o tom rozmluvila v rozhovoru pro Evening Standard. Dále také přiznala, že velkou paseku na hlavě zanechalo i prodlužování vlasů. „Teď se o své vlasy starám víc, protože jsem o ně s prodloužením přišla. Jsem opatrnější a dělám jiné věci.“

Související články