Herečka Alexandra Myšková se narodila 4. dubna 1922 a právě toto datum se mohou fanoušci díky pořadu 13. komnata ohlédnout za jejím silným životním příběhem.

Myšková nastoupila po absolvování konzervatoře v roce 1945 do Studia Národního divadla a poté do Realistického divadla.

Tam se seznámila se svým pozdějším manželem Vladimírem Rážem. V roce 1949 se jim narodil syn Martin a o dva roky později přišel na svět jejich druhorozený syn David, který zemřel v osmi měsících v dubnu 1952 za dosud nevyjasněných okolností. S tragickým odchodem chlapečka se herečka nikdy nevyrovnala. Před psychickým zhroucením ji tehdy zachránila herecká práce.

Rozvod proběhl v klidu, z Osla už se nevrátila

Vztah Alexandry Myškové s Vladimírem Rážem se nakonec po tragické smrti jejich syna rozpadl. Rozvod ale proběhl bez jediné slzy či afektu.

Herečka navíc po smrti syna Davida zatoužila po dalším dítěti, což viděla jako jedinou možnost dlouhodobé léčby prodělaného traumatu. V roce 1956 se jí narodil vytoužený syn Eduard.

Myškovou později osud zavál až do Osla. Tamní kantoři jí nabídli, zda by nechtěla přijet s dětmi na prázdniny a během dovolené ji oslovil rektor této školy, zda u nich nechce hostovat jako pedagožka. Herečka se nechávala uvolnit z Městských divadlech pražských, přihlásila se na kurz norštiny pro vysokoškolské pedagogy a 1. září 1969 začala v Oslu učit.

V prosinci 1970 obdržela Alexandra dopis z rodné země, v němž stálo, že bohužel ministerstvo kultury vyžaduje, aby si přijela vyměnit výjezdní doložku. V té době herečka pobývala v Norsku i se svými dvěma syny a nechtěla riskovat, že ji už nepustí z Československa zpátky. Proto raději zůstala v Norsku natrvalo. V letech 1969–1994 vyučovala na Státní divadelní škole v Oslu a v letech 1994–2014 na Muzikálové a taneční akademii Bardar. Kromě toho zde vyměnila profesi hereckou za režisérskou a vykonávala ji v rozhlase i na divadle. Na dokument o Myškové se můžete podívat 4. 4. 2023 ve 21:05 na ČT.

Zdroje: Česká televize

Související články