Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Život Alberta Einsteina byl plný výstředností, tyto ke géniovi vůbec nesedí

Albert Einstein
Albert Einstein
Zdroj: Instagram
Albert Einstein

Rodák z německého Ulmu a teoretický fyzik Albert Einstein byl jedním z největších vědců 20. století. I jeho provázelo životem několik osobnostních výstředností.

Podprůměrný

Albert Einstein ve škole nevynikal. Byl líný, tichý a pomalý. Rodiče i učitelé měli podezření na lehkou retardaci. Přijetí na gymnázium a polytechniku v Curychu tak bylo velkým překvapením. Ani tam ale svůj laxní přístup ke studiu nezměnil a přednášky trávil vysedáváním v kavárnách a hloubal jen ve vlastních teoriích.

Odpor ke sportu

Rachitický hrudníček byl důkazem, že i svižnější krok byl pro Einsteina překážkou. Sport nevyhledával, dokonce se mu záměrně vyhýbal. Jediný pohyb, který byl ochotný vzít na milost, bylo plavání. To vyhodnotil jako nejméně namáhavé.

Nadšený houslista

Slepá ulička není ve vědě nic převratného a často se v ní lidé uzavřou na dlouhou dobu. Einstein měl svou jedinečnou metodu, jak se z ní vymotat co nejrychleji. Hra na housle, která mu byla v životě vekou láskou, mu většinou ukázala cestu z bludného kruhu a pomohla nahlížet na problém z jiné perspektivy.

Naboso

Vědátoři si na moderní šatník nepotrpí a ani Einstein se v tomto směru nelišil. I když se absence ponožek tenkrát považovala za módní výstřelek, on to tak nikdy nevnímal a obhajoval se slovy: "Vždycky se na ně podívám a na palcích mám díru!"

Albert Einstein

Hodně dýmek, málo sci-fi

Byl čestným členem klubu kuřáků dýmek v Montrealu a odpůrcem sci-fi. Kouření považoval za mysl osvobozující obřad, při kterém si nenásilně rozšiřoval obzory, zatímco polemizování o budoucnosti, která stejně co nevidět přijde, bylo podle něj zcela neobjektivním marněním času.

Sňatek na truc

S Milevou Maric se setkal při studiu polytechniky ve Švýcarsku. Pocházela ze srbské katolické rodiny a rodiče byli zásadně proti. Možná proto se Einstein do sňatku tak hrnul, na truc. Před svatbou si psali zamilované dopisy, během manželství musela Mileva podepsat "smluvní podmínky" o třech teplých jídlech denně, nevstupování do pracovny bez dovolení a praní prádla. I když z manželství vzešli dva synové - Hans Albert a Edward - nevydrželo a Einstein se přestěhoval do Berlína.

Vztahy s ex

Albert Einstein se stal laureátem Nobelovy ceny v roce 1922. Neobdržel ji za teorii relativity, jak očekával, ale za vysvětlení fotoefektu a přínos teoretické fyzice. Tehdy byl za svůj úspěch oceněn 32 tisíci dolary a věnoval je své první ženě Milevě.

Ve vlastních vodách

Nezájem o vlastní zdraví Einsteina dohnalo. Onemocnění jater, žloutenka a žaludeční vředy mohly napáchat spoustu škody. Naštěstí měl nablízku svou sestřenici. Čerstvě rozvedená matka dvou dcer se o něj starala s mateřskou láskou, kterou zhýčkaný vědec roky hledal. Vzali se v roce 1919.

"My" neexistuje

S každým úspěchem nabíralo Einsteinovo ego na síle. Nabýval dojmu, že jen těžko by se mu mohl někdo rovnat, a tak zájmeno "my" postrádá v souvislosti s ním smyslu. Vyžadoval označení "já a já". Mileva, která si nedala pozor na jazyk, byla svědkem silného záchvatu zuřivosti.

Pozoruhodný mozek

Albert Einstein souhlasil s využitím mozku pro vědecké účely. Po jeho smrti se otevřela vědecká Pandořina skříňka. Oblast mozku zodpovědná za řeč a použití jazyka nebyla téměř vůbec vyvinutá, zatímco temenní lalok podporující matematické myšlení a prostorovou představivost byl větší o více než 15%.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky