Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Adina Mandlová: Do osmi let jí museli vykat, v šestnácti šla na první potrat

Zdroj: Pinterest
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Natočila spoustu kasovních trháků a minimálně na jeden další by vydal i její vlastní život. I když diváci by si možná pomysleli, že tolik zvratů se do jednoho lidského osudu snad ani nemůže vejít, bylo tomu tak. 

Adina Mandlová se narodila jako čtvrté dítě inspektora státních drah a dostala jméno Jarmila Anna Františka Marie Mandlová. Byla vymodlená holčička a její tatínek, který jí dal přezdívku Adina, kterou používala celý život, se o její výchovu staral výhradně sám. Všichni museli malé Adince vykat, zatímco ona odpovídala tykáním. Od čtyř let hrála na klavír a těšila se na svou skvělou budoucnost, kterou jí její otec prorokoval. Idylka ale skončila po osmi letech, kdy otec zemřel. Adina přišla o výsadní postavení, což nesla velmi špatně. Maminka, která byla na celou péči o děti a domácnost sama, si nacházela různé strýčky a Adina, která byla dlouho zvyklá žít si jako v bavlnce, se trhala ze řetězu. Nakonec ji její matka a matčin tehdejší partner v jejích 16 letech poslali do dívčího internátu v Paříži, aby si zlepšila francouzštinu a němčinu. Tam Adina otěhotněla, absolvovala potrat a z penzionátu ji vyhodili.

Vrátila se do vlasti, pracovala jako sekretářka, přivydělávala si jako modelka a pošilhávala po vyšší společnosti. Nakonec se jí podařilo získat kontakty k filmu, a když začala chodit s Hugo Haasem, otevřely se jí dveře studií dokořán. Haas pak prchl před nacisty do Ameriky, ale herečka sama dlouho nezůstala. Našla si bohatého podnikatele Freda Scheinera-Svítila, který byl ženatý a svou ženu odmítl opustit, navzdory tomu, že Mandlová s ním čekala dítě. Od Adiny se vrátil k manželce a ta na to zareagovala pokusem o sebevraždu, kterou sice přežila, ale přišla o dítě. 

Poté, co se z pokusu zotavila, vrátila se zpátky do divokých radovánek, někdy tehdy údajně vznikla průpovídka, že "Baarová má oči mandlové a Mandlová oči barové". Milovala výzvy a částečně prý z rozmaru se provdala v 31 letech za malíře Zdeňka Tůmu, který měl levicové smýšlení. Adina si tím také chtěla vylepšit pověst. Moc se jí to ale nepovedlo, manžela po roce dohnala k sebevraždě a po válce byla obviněna z kolaborace a umístěna do pankrácké věznice. Pro řádný soud však nebyl dostatek důkazů a tak byla po několika týdnech propuštěna. I přesto se do novin usmívala a když měla drhnout špinavým hadrem pankrácké chodby, dělala to s elegancí sobě vlastní. 

Po propuštění z vězení se chytila válečného pilota Josefa Kočvárka, díky kterému získala pas a vízum a odjela do Anglie. Tam se s ním téměř ihned rozvedla. Následovala další svatba, samozřejmě s bohatým obchodníkem Geoffreym. Manželství se však neobešlo bez hádek a žárlivých scén a skončilo po dvou letech. Její herecká kariéra vzala za své, v zahraničí se nemohla uchytit a hrála jen velice malé bezvýznamné role.

Pověst si pokazila sama.

Aby toho nebylo málo, Adina onemocněla tuberkulózou a několik měsíců se léčila ve Švýcarsku, kde se jí moc líbilo. Po uzdravení začala pracovat pro exmanželova přítele, módního návrháře Bena Pearsona, kterého si později vzala. Šlo o hodného muže, homosexuála. Více než láska a vášeň je spojovalo velmi silné přátelství a to, že si byli velmi podobní. Ačkoli Adina ve svém životopisu tvrdí, že s Benem spolu intimně žili pravidelně a ona byla jediná žena, která v něm jeho homosexualitu zlomila, málokdo jejím slovům věří. Podle hereččina a návrhářova okolí si spíše navzájem tolerovali milostné avantýry. S Benem strávila 37 let, až do jeho smrti v roce 1990. O nudné soužití rozhodně nešlo. Adina se věnovala sochařství a nějakou dobu žili s Benem na Maltě, kde je v ulici, v níž žili, pamětní deska. (Nikoli na jejich domě.)

Během života přišla o jednu ledvinu, ještě jednou se pokusila o sebevraždu a zahrála si v seriálu s Rogerem Moorem. Domů do Československa se vrátila až po Benově smrti v roce 1991 a to navzdory svému chatrnému zdraví a pokročilému věku. Ondřej Suchý se chystal natočit dokument o jejím životě, protože její paměti Dneska už se tomu směju, které vydala díky Josefu Škvoreckému a jeho 68 Publishers v Kanadě, vyvolávaly mnoho otázek. Bohužel zemřela krátce před začátkem natáčení v Dobříši, ve věku 81 let. 

Úmrtní list byl vystaven na jméno Jarmila Pearson, její poslední přání bylo nemít žádný obřad a rozhodně nebýt pochována k otci ani k matce. Její popel byl rozprášen na loučce vedle krematoria v Blatné. Ať už máme na Adinu jakýkoli názor, kvůli jejím četným avantýrám, údajnému paktování se s nacisty, i kvůli mnoha dalším záležitostem, je to žena, jejíž jméno zná celé Česko, její tvář vytvořila nespočet takřka kultovních rolí a vlastně nám nezbývá než ji litovat... Žena, která celý život toužila prakticky jen po lásce a vlastní rodině, jen na to šla trošku špatně. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky