Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Adéla ještě nevečeřela: Hrušínský dostal za film nejpodivnější honorář v životě

 Adéla ještě nevečeřela je oblíbený film režiséra Oldřicha Lipského
Adéla ještě nevečeřela je oblíbený film režiséra Oldřicha Lipského
Zdroj: Profimedia.cz

Parodie na neohrožené detektivy. To je oblíbený film režiséra Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela. Film plný rozmanitých technických novinek a věčně hladové masožravky přilákal do pražského kina Blaník v roce 1978 196 tisíc diváků. Promítal se 15 týdnů 4x denně!

Je pochopitelné, že se snímek musel divákům hned zalíbit. Perfektní herecké výkony doplňuje propracovaný scénář Jiřího Brdečky a kamera Jaroslava Kučery, která nabízí neobvyklé pohledy na hlavní město a malebné pražské hospůdky plné orosených sklenic. Právě fotografie, která vznikla během natáčení, a na níž Rudolf Hrušínský blaženě ochutnává pivní pěnu z půllitru, se zalíbila řediteli jednoho pivovaru, jež ji chtěl do podnikového kalendáře. Rudolf Hrušínský souhlasil pod podmínkou, že mu pošlou k Vánocům nějaké pivo. Ředitel na podmínku kývl a před Vánoci se mohl Hrušínský radovat. Před jeho domem zastavila Avie plná piva. Mimo vysoký honorář, který byl v té době "královský" a čítal 700 Kčs za natáčecí den, si herec dokonale přilepšil.

Jak to doopravdy bylo s masožravkou

O tom by mohla povídat i rostlina Adéla, která si ve filmu hoduje na párcích nebo psech. V reálném světe bohužel krásná masožravka neexistuje, tvůrci se však inspirovali opravdovými rostlinami. Během natáčení se o nemasožravou, ale živou rostlinu staral odborník z vysoké školy. Mlaskající zvuky Adély vytvořil imitátor Antonín "Strýček" Jedlička pomocí namydlených dlaní, vodou napuštěné vany, zvonem ve výlevce, namočeným ručníkem a jedním litrem mléka v tehdejším igelitovém pytlíku. Dosáhl tak dokonalého zvuku, který děsil po shlédnutí filmu především mladší generace.

Mlaskající zvuky Adély vytvořil imitátor Antonín 'Strýček' Jedlička pomocí namydlených dlaní Mlaskající zvuky Adély vytvořil imitátor Antonín 'Strýček' Jedlička pomocí namydlených dlaní Zdroj: Profimedia.cz

Redford, Kodet a nakonec Dočolomanský

Roli detektiva a lamače dívčích srdcí Nicka Cartera, který je vždy ve střehu a je neustále překvapený českou mentalitou a hláškami, měl hrát původně pravý Američan. A ne jen tak ledajaký. Tvůrci oslovili samotného Roberta Redforda. Když si ale jeho agent přepočítal honorář z českých korun na dolary, s díky odmítl. Šanci tak dostal Jiří Kodet, který se však nevlezl do předem ušitého kostýmu. To byl hlavní důvod, proč nakonec obsadili charismatického Slováka Michala Dočolomanského. Ten si s natáčením však užil taky své - denně létal z Bratislavy do Prahy na plac a večer zpět, jelikož hrál v divadle. Nakonec vše zvládl a mohl být rád, že se stal součástí úspěšného snímku. Film získal zvláštní cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Miami v roce 1978.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky