O Adéle Gondíkové a jejím muži Jiřím Langmajerovi se všeobecně ví, že mají kladný vztah k domácím pracem a svůj domov rádi udržují uklizený. Tato vášeň dokonce v případě herečky vedla k tomu, že v létě provázela televizní diváky zábavnou reality show Do pořádku, ve které uklízela s pomocí odborníků na úklid neuspořádané české domácnosti plné krámů.
Lidé podle ní doma často skladují věci, které už nikdy nepoužijí - buď se jedná o bezúčelné nesmysly, věci, které nám někdo daroval, nebo naopak předměty, které si necháváme pro strýčka příhodu. “Nejhorší jsou takové ty různé kůlny, garáže a kumbálky, kam dáme všechno s tím, že až bude čas, vyhodíme to. Jenže ono to tam potom máme třeba dalších deset let. Často jsou to třeba dárky nebo věci, ke kterým máme citový vztah a necháváme si je na památku,” vysvětlila pro Kafe.cz moderátorka, v čem spatřuje největší úskalí.
Lidé skladují spoustu propisek
Na první pohled často není vidět, kolik takových věcí doma máme. Když ale aktéři show veškerý svůj majetek vyskládali do velké haly, byli sami překvapeni, kolik toho ve skutečnosti vlastní. “Spousta lidí mi nevěří, že se to do bytu opravdu vešlo a myslí si, že jsme tam se štábem něco přidali, aby to vypadalo před kamerou lépe. Musím ale potvrdit, že to není pravda. Tohle všechno lidé doma mají,” potvrdila Adéla Gondíková pro Kafe.cz před časem.
Pokud jde o to, co lidé často doma nesmyslně střádají, určitě vedou dekorační a dárkové předměty. Adélu Gondíkovou dále překvapilo, kolik doma lidé mají propisek. Běžné je také staré a vysloužilé nádobí, děravé ložní prádlo a ručníky a v neposlední řadě také seprané utěrky, které kuchyň spíše hyzdí.
Zvláště v posledním jmenovaném případě by se zdálo, že nejrozumnější by bylo se s utěrkami, které pamatují snad i tatíčka Masaryka, zkrátka rozloučit. Existuje ale několik způsobů, kterými lze staré utěrky osvěžit a znovu jim vrátit nejen zářivou čistotu, ale také savost.
Utěrky mohou zažít renesanci
Základ spočívá ve správném praní utěrek. Před praním je namočte do teplé vody s pracím prostředkem a pár hodin je nechte odpočívat. Můžete také přidat dvě lžíce jedlé sody, octa a oleje, který na sebe naváže veškeré nečistoty. Špinavé utěrky nikdy nedávejte do prádelního koše. Skladujte je samostatně v kyblíku nebo lavoru vyždímejte je teprve předtím, než poputují do pračky. Neperte je s aviváží - ta totiž dokáže výrazně zhoršit savost utěrek.
V případě zapraných skvrn je potřeba zvolit vhodnou strategii. Ideální je použít čpavek. Při namáčení ho přidejte do vody společně s pracím prostředkem, optimální množství je zhruba půl šálku. Do pračky také můžete přidat hrnek octa. Ten nejen desinfikuje, ale také odstraňuje nepříjemné pachy. Utěrkám po vyprání prospěje také sušička, která jejich savost ještě zvýší a vysoká teplota uvnitř tohoto spotřebiče pomůže s desinfekcí látky.
Pokud by ani tento postup nepomohl a ukázalo by se, že utěrka se již nenávratně odebrala do věčných lovišť, před tím, než se s ní definitivně rozloučíte, může ještě najít své využití například v garáži. Tam ji naposledy upotřebíte třeba při mytí auta a poté se jí rovnou zbavíte.