Podobně se po padesátce začala cítit také herečka Adéla Gondíková, která začala mít dojem, že její tělo se celkově zpomalilo a kromě toho na něm začala pozorovat další nepříznivé jevy. “Sice se do zrcadla na sebe moc často nedívám, ale najednou jsem opravdu měla pocit, že všechno hezké tak nějak mizí, že to jde strašně rychle pryč a partie se zakulacují. Je to zvláštní pocit,” prozradila pro server Kondice.cz.
Jedním z kroků, který udělala jako opatření, proto bylo navýšení dostatku zdravého pohybu. “Kvůli tomu, že nebydlím v Praze, ale mám tam práci, se často pohybuju autem. Závidím lidem, kteří bydlí v Praze a můžou si do práce dojít pěšky,“ popsala Adéla a vysvětlila, že z tohoto důvodu začala alespoň chodit do Sokola.
Sportovní aktivitu je třeba vybrat vhodně
Existuje ale celá řada dalších věcí, které vám mohou pomoci organismus znovu postavit do latě a alespoň částečně se tak vydat proti proudu času. “Je potřeba změnit životní styl – zajímat se o stravu a její působení na naše tělo a zdraví. Zejména výrazně snížit příjem vysoce zpracovaných potravin), myslet na relaxaci, zahrnout nejen pravidelný denní pohyb, ale i cílenou sportovní aktivit. A je také třeba snížit nebo úplně vynechat příjem alkoholu,” vysvětlil například výživový poradce Lukáš Vrána pro server Vlasta.cz.
Jedním z klíčových kroků je správná pohybová aktivita. V takové situaci lidé často začnou běhat, nicméně existuje také vhodnější aktivita a tou je pravidelné posilování.
Posilování má pozitivní vliv na metabolismus zejména díky zvyšování svalové hmoty. Svaly spotřebovávají více energie než tuková tkáň, a proto čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte i v klidu. Pravidelným posilováním dochází k budování a udržování svalové hmoty, což vede k zvýšenému energetickému výdeji. Tento proces, nazývaný i afterburn efekt, znamená, že i po tréninku tělo spaluje kalorie při regeneraci svalů. Celkově tedy posilování přispívá k efektivnějšímu metabolismu a může podporovat proces hubnutí a udržení zdravé váhy.
Pozor si dejte také na bílkoviny
Samozřejmě se neobejdete ani bez úpravy jídelníčku. Například vyšší příjem bílkovin může zrychlit metabolismus několika způsoby. Za prvé, trávení bílkovin vyžaduje více energie než trávení sacharidů nebo tuků, což zvyšuje termogenezu a energetický výdej. Za druhé, bílkoviny hrají klíčovou roli při budování a udržování svalové hmoty.
Svaly spotřebovávají více kalorií než tuková tkáň, takže čím více svalů máte, tím vyšší je váš bazální metabolismus. Kromě toho bílkoviny podporují pocit sytosti, což může vést k menšímu příjmu kalorií. Celkově tedy vyšší příjem bílkovin přispívá k efektivnějšímu metabolismu, což může být prospěšné při hubnutí a udržování zdravé váhy.
Zdroje: Kondice, Vlasta, sociální sítě