Nejstarší verzí Addamsovy rodiny je seriál z roku 1964, který následovaly i filmové verze v 80. a 90. letech. Děj se vždy točí kolem podivné rodinky v černém oblečení, která má velmi zvláštní záliby.

S nápadem stvořit tuto podivnou rodinku přišel ilustrátor Charles Addams už ve 30. letech 20. století. Nakreslil přes stovku obrázků excentrické rodiny, která měla působit jako opak tehdejších klasických amerických katalogových rodinek. Svou tvorbu publikoval v deníku New York Times po celých padesát let.

Dodnes se jedná o hit, který vysílaly televize po celém světě. Nejinak tomu bylo i v Česku. V roce 1977 se ze seriálu stal film. Ten dokonce v roce 1992 dostal i animovanou podobu.

Producent chtěl spolupracovat s Timem Burtonem, ten odmítl

Roku 1990 dostal producent Scott Rudin nápad, že udělá o rodince Addamsových celovečerní film. Chtěl spolupracovat s Timem Burtonem, protože byl považován za odborníka na černý humor a hororové prvky. Ten však nabídku odmítl. Místo něj do toho šel tehdy neznámý Barry Sonnenfeld.

U něj šlo o hollywoodský debut, ke kterému přistoupil velmi důkladně a precizně. Díky němu se na plátna dostala dostatečná dávka morbidní zábavy. Za pomoci filmu o rodince Addamsových se proslavil a o několik let později zabodoval s dalším filmem. Šlo o Muže v černém.

Další zajímavostí je role matky rodiny Morticie, kterou dostala Anjelica Huston. Ta ji vyfoukla oblíbené zpěvačce Cher. Stejně jako nejoblíbenější člen rodiny, strýček Fester, toho měl původně hrát Danny DeVito nebo Anthony Hopkins. Ti se ale na návrh moc netvářili, tudíž nakonec padla volba na Christophera Lloyda.

Ten je na rozdíl od svých kolegů vysoký. Měří 186 centimetrů, takže se musel neustále krčit, aby působil věrohodně. Také se musel naučit chůzi „na tučňáka“, která je pro Festera tak typická.

Do role dcery byla zvažována Winona Ryder, do kapsy ji však strčila Christina Ricci

Do role dětí byli obsazeni Christina Ricci a Jimmy Workman. Nejprve se uvažovalo o Winoně Ryder, ale Christina byla na konkurzu tak přesvědčivá, že ji snadno strčila do kapsy. Workman se pak k práci dostal úplnou náhodou. Na casting doprovázel svou sestru, ale všimli si ho lidé ze štábu, zkusil si několik replik ze scénáře, a bylo to jasné.

Při natáčení přišly další komplikace. Sonnenfeldovi se zhoršoval zdravotní stav, cítil velký tlak na hrudi a při práci několikrát omdlel. Natáčení tak bylo přerušeno, dokud se neuzdravil. Znovu se přerušovalo, když šla jeho manželka na vážnou operaci.

Vše se ale nakonec zvládlo, a v roce 1993 dokonce vznikl film Addamsova rodina 2. Tam se objevuje scéna, kde Gomez leží těsně před smrtí na posteli a zpívá si. Bylo to velmi dojemné, protože Julio v té době věděl, že má rakovinu. Zemřel rok po premiéře filmu.

Na legendární hlášky z filmu jistě rádi zavzpomínáte. Na fbd.cz jich objevíte hned několik. Třeba taková Morticia: „Je to charita. Na vdovy a sirotky. Aby jich bylo víc.“ Nebo: „Wednesday, ty sis neoblékla žádný kostým? Tohle je můj kostým. Jsem převlečená za vražedného maniaka, a ti vypadají jako všichni ostatní.“