#clanek|5033464#

Český politik a právník Adam Vojtěch se narodil 2. října 1986 v Českých Budějovicích. Již od dětství se věnoval hudbě, vystupoval v dětských muzikálech a pěveckých sborech. Do povědomí diváků se zapsal v roce 2005 svou účastí ve druhé řadě pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar, ve které se probojoval až do semifinále. Díky svému vzhledu si vysloužil přezdívku „Ken”. Na hudební kariéru po svém odchodu ze soutěže ovšem nezanevřel.

Mezi lety 2004-2014 zpíval v českobudějovickém swingovém orchestru Metroklub Big Band a následně příležitostně hostoval v tanečních orchestrech.

Studia a vstup na politickou scénu

Adam Vojtěch vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul Mgr. Na Karlově univerzitě získal další titul Mgr. v oboru mediální studia na Fakultě sociálních věd. V roce 2013 začal pracovat pro Andreje Babiše, působil jako právník ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se stal tajemníkem na Ministerstvu financí.

V září roku 2016 jej vláda České republiky jmenovala členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Adam Vojtěch je rovněž držitelem titulu MHA - Master of Healthcare Administration, který získal na pražském Advance Healthcare Management Institute.

Byl členem politických stran jako ODS či ANO 2011. Spolupracoval s KSČM. V roce 2017 jej prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce ministra zdravotnictví. Do stejné funkce ho prezident jmenoval i v roce 2018. Na klíčovém postu Adam Vojtěch byl také v průběhu první vlny pandemie koronaviru.

#clanek|5012203#

Skandály a rezignace

Politik Adam Vojtěch na sebe neblaze upozornil v roce 2017, když v pořadu Jaromíra Soukupa na TV Barrandov hodnotil vzhled žen v české politice. Vysloužil si za to ostrou kritiku. Poslankyně TOP 09 zhodnotila jeho chování za „absenci gentlemanství a asertivity”.

V roce 2019 spolupracoval s obviněným lobbistou Tomášem Horáčkem, který byl zainteresovaný v kauze zmanipulovaných zakázek nemocnic. Ke spolupráci se přiznal pro server iROZHLAS. Přes Horáčka například zjišťoval, jak hospodaří Česká televize nebo výši příjmu manželky tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

S příchodem druhé vlny epidemie koronaviru se rozhodl vzdát se svého postu ministra zdravotnictví. Na jeho místě ho nahradil Roman Prymula.

Osobní život

Adam Vojtěch si své soukromí střeží a s veřejnosti se o moc informací nedělí. Trvale žije v obci Včelná na Českobudějovicku. V roce 2019 se oženil. Vzal si svou dlouholetou partnerku Olgu, která se živí jako učitelka.

#clanek|5003135#