Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Český Spiderman Adam Ondra: Silné pouto s přítelkyní mu přináší i problémy

Adam Ondra
Adam Ondra
Zdroj: Profimedia
Adam Ondra

Adam Ondra je český lezec, který se již ve svých dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. Světová média se o Adamovi vyjadřují jako o senzaci. A na paty mu s výkony šlape i jeho přítelkyně Iva.

Dnes je Adam Ondra trojnásobným mistrem světa a deset let vede žebříčky skalních lezců. O sedmadvacetiletém světovém šampionu v boulderingu (druh lezení provozovaný bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí) ještě určitě hodně uslyšíme. 

Adam je brněnský rodák a narodil se 5. února 1993. Vystudoval Gymnázium Matyáše Lercha a na Masarykově univerzitě v Brně získal roku 2016 titul bakalář v oboru Podnikový management.

Nejvyšší ocenění

I přes svůj nízký věk patří mezi světové špičky sportovního lezení. K lezení jej přivedli roku 1999 jeho rodiče Miroslav a Eva, kteří jsou sami výbornými lezci. Na svém kontě má nespočet výstupů nejvyššího stupně obtížnosti. Na konto úspěchů si Adam připsal světové prvenství na skalách v norské oblasti Flatanger, kde přelezl novou nejtěžší skalní cestu světa Silence v dosud nepřekonané obtížnosti 9c v délce 45 metrů. V letech 2007–2018 byl desetkrát nominovaný na ocenění Salewa Rock Award, které pětkrát získal. Je držitel nejvyššího ocenění Českého olympijského výboru – ceny Jiřího Gutha Jarkovského za rok 2017.

Adamovou přítelkyní je Iva Vejmolová, která se také věnuje lezení a i ona je úspěšná. Adam si svůj vztah velmi pochvaluje, partnerka mu je absolutní oporou. Už jej dokonce zná tak dokonale, že pozná podle mikiny, v jaké náladě Adam před výkonem je. A platí to samozřejmě i naopak. Ondra se nechal slyšet, že během lezení vnímá jen hlas své přítelkyně a zbytek zvuků, které k němu doléhají, je jen jakýmsi šumem. Dokonalé napojení mezi partnery a zároveň sportovními kolegy má ale i své stinné stránky. Adam Ondra přiznává, že je pro něj někdy těžké se soustředit, když sleduje svou partnerku při lezení a také je v ten moment mnohem více nervozní, než když leze sám.

Nic není nemožné

Trojnásobný mistr světa Adam Ondra je držitelem 23 zlatých, 11 stříbrných a 7 bronzových medailí. Adam pokořil mnoho skal po celém světě, neunikly mu ani nejslavnější horské stěny v Americe. Počátkem října zdolal 870 metrovou Salathé Wall v Yosemitském parku (obtížnost 5.13c), monstrózní spáry v Indian Creeku, další skály v Utahu či příliš neobjevené lezecké cesty ve skalních oblastech v Chile. Pro českého pavoučího muže není žádná skála na světě nezdolatelná.

V současné době se Adam připravuje na olympiádu v Tokiu pod vedením svého trenéra Patxi Usobiaga Lakunzy. Kromě svých oblíbených destinací trénuje také na domácí půdě v Brně na Stránské skále či přelézá hranu betonového mostu u Brna v obtížnosti 8b. Nyní trénuje v Chorvatsku na Istrii, což je oproti preferovanému Katalánsku změna, tam bohužel pro nepřízeň počasí letos trénovat nemůže.

K Adamovým 27. narozeninám přejeme hodně sil, zdraví, úspěchů a z Letních olympijských her 2020 zlatou medaili.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky