Česká republika si v letošním roce připomněla již třiatřicáté výročí od pádu komunistického režimu. Největší oslavy probíhaly již tradičně v Praze, kde oslavy, stejně jako v předchozích letech, zakončil Koncert pro budoucnost.

Modlitba pro Martu

Ještě předtím, než koncert započal, se ulicemi Prahy rovnou třikrát rozezněla píseň Modlitba pro Martu zpěvačky Marty Kubišové, která se stala symbolem revoluce. Poprvé hrála pouze z reproduktoru a nebyla zpívána naživo, napodruhé ji pak z balkónu na Národní třídě zazpívala herečka Berenika Kohoutová.

Z Národní třídy, kam přišla zapálit svíčku i celá řada politiků včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, se všichni přesunuli na Václavské náměstí, kde začal Koncert pro budoucnost.

Ben Cristovao, David Koller a další

V rámci koncertu davu zazpívali zpěváci jako Ben Cristovao, David Koller, Lenka Dusilová anebo Ondřej Ruml, který ještě do třetice znovu zazpíval Modlitbu pro Martu. Mezi vystoupeními k davu promluvily také moderátorka Světlana Witovská a herečka Jenovéfa Boková, které přečetly zdravici od dalajlámy. „Mé vřelé pozdravy účastníkům letošního Koncertu pro budoucnost. Téma tohoto ročníku – mír – je zvláště trefné, neboť dnešní svět čelí obrovským výzvám míru a stabilitě. Stále uchovávám milé vzpomínky ze svých návštěv České republiky. Po pádu komunismu pod vedením prezidenta Václava Havla stála vaše země za principy demokracie a základními právy. Stojíte-li za svými hodnotami, jste přirozeně upřímní a pravdomluvní, což jsou vlastnosti důležité pro celkový rozvoj lidstva,” znělo například podle Seznam zpráv v jeho poselství.

V úplném závěru zazpívala ruská kapely Pussy Riot, jejíž členky otevřeně vystupují proti Putinovi.