10 nejvlivnějších žen arabského světa

10 nejvlivnějších žen arabského světa

List Arabian Business každoročně sestavuje žebříček nejvlivnějších žen arabského světa. Do něho se párkrát probojovala také bývalá manželka prince Al-Valída, AmíraTavíl. Které ženy ovládly první desítku v roce 2015?

1. šejka Lubná bint Chálid Al Qásimí

země původu: Spojené arabské emiráty
oblast: vláda
pozice: ministryně pro rozvoj a mezinárodní kooperaci


Jedná se o úplně první ženu ve vládě Spojených arabských emirátů. V minulosti zastávala post ministryně zahraničního obchodu či ekonomiky a plánování. Není divu, že žebříčku kraluje již pět let v řadě.

2. Amal Clooney

země původu: Libanon
oblast: právo
pozice: právnička, aktivistka a autorka


Amal, rozená Alamuddin, se dostala do povědomí širší veřejnosti v roce 2014, když se provdala za celosvětově známého herce George Clooneyho. Amal je ale osobností sama o sobě. Významná právnička a aktivistka za lidská práva zastupovala třeba Juliana Assange, spoluzakladatele WikiLeaks, nebo Julii Tymošenkovou, bývalou ukrajinskou premiérku. Momentálně se snaží například o uznání arménské genocidy.

3. Loujain Al-Hathlúl

země původu: Saúdská Arábie
oblast: kultura a společnost
pozice: aktivistka za ženská práva


Tato žena se stala symbolem boje saúdskoarabských žen za právo řídit automobil. Díky své účasti v kampani za právo žen řídit byla zatčena, souzena soudem pro terorismus a několik dní držena ve vězení. Po jejím propuštění v únoru 2015 bylo kontroverzní téma žen za volantem nastoleno nejen doma, ale i v zahraničí. Na konci loňského roku kandidovala v lokálních volbách, ale byla diskvalifikována.

4. Lubná Olaján

země původu: Saúdská Arábie
oblast: finance a bankovnictví
pozice: CEO


Jedna z nejvlivnějších podnikatelek na světě a také pravděpodobně nejbohatší saúdskoarabská podnikatelka nemůže chybět v první pětce žebříčku. Působí jako CEO v Olayan Financing Company, firmě, kterou založil její otec v roce 1947. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších konglomerátů v království.

5. Rím Ibráhím Al-Hášimí

země původu: Spojené arabské emiráty
oblast: vláda
pozice: generální ředitelka, ministryně státu


Do povědomí celosvětové veřejnosti vešla Rím jako generální ředitelka přípravné komise Dubai World Expo 2020. Jejím úkolem je nejen vytvořit podmínky vhodné pro očekávané miliony návštěvníků, má za cíl hledat možnosti, které by dostaly Dubaj do centra dění i dalších akcí. Kromě toho zastává pozici ministryně ve federální vládě a předsedá charitativní organizaci Dubai Cares.

6. Marjam Al-Mansúri

země původu: Spojené arabské emiráty
oblast: ozbrojené složky
pozice: stíhací pilotka


Pilotkou stíhačky chtěla být od dětství, ale teprve v roce 2007 mohla absolvovat leteckou školu a splnit si svůj sen. Stala se první ženou v Emirátech, která létá se stíhačkou. A rozhodně není jen řadovou stíhací pilotkou. V roce 2014 vedla misi své země při leteckých úderech na Islámský stát. Žena v čele mise v Sýrii vzbudila pozornost po celém světě a stala se symbolem boje proti extremismu.

7. Mona Al-Munajjed

země původu: SaúdskáArábie
oblast: kultura a společnost
pozice: socioložka


Oceněná prominentní saúdskoarabská expertka na sociální roli žen v arabských zemích se podílela ve spolupráci s OSN na projektech týkajících se dětí, genderu a rozvoje. Napsala několik knih o saúdskoarabských ženách a jejich postavení ve společnosti. Běžně přispívá také do novin a časopisů, které vycházejí v zemích Zálivu.

8. SalwáIdríssí Achanúš

země původu: Maroko
oblast: maloobchod
pozice: CEO a zakladatelka


Stojí v čele luxusní skupiny Aksal, což ji řadí mezi nejbohatší podnikatelky v Maroku. Zajímavostí je, že ačkoliv se narodila do privilegované rodiny, rozhodla se jít těžší cestou k úspěchu. Není ale pochyb, že jí politický status manžela a dědovo čajové impérium otevřely nejedny dveře. Po zmíněném dědečkovi Haji Ahmedu Belfiqihovi získala velké dědictví.

9. Amina Al-Rustamaní

země původu: Spojené arabské emiráty
oblast: média
pozice: CEO


Amina stojí v čele společnosti Tecom Investments, kterou vlastní dubajský vládce šejk Muhammad bin Rašíd al-Maktúm. Je také zakladatelkou Dubajské návrhářské a módní rady, což je státem financovaný orgán. Usiluje o to, aby se Dubaj stala centrem obchodním, designovým a centrem inovativní globální módy. Organizuje módní přehlídky a má v plánu založit návrhářskou školu pro studenty z celého světa, která by se specializovala na islámský design.

10. Zajnab Mohammed

země původu: Spojené arabské emiráty
oblast: nemovitosti
pozice: CEO


Jako generální ředitelka managementu nemovitostí a marketingu v developerské společnosti Wasl si získala pověst vůdčí síly v dubajském sektoru realit.Oblast realit je přitom stále hlavně sférou mužské dominance, což se ale právě díky Zajnab v arabském světě mění.

Čtěte také: Princezna Amíra Tavíl: Emancipovaná Saúdka

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek