4 varianty kuchyně „Na doživotí“

Paní Heřmánková rekonstruuje starší domek a chtěla by do něj kuchyni, která jí bude sloužit až do konce života. To není jednoduše dosažitelný cíl ani snadný úkol pro naše návrhářky. Držíme palce, aby se paní Heřmánkové jedna z navržených variant líbila.

Dopis čtenářky:

Předěláváme starší rodinný domek a rekonstrukce čeká také kuchyni. Nová kuchyně by mi měla sloužit po celý zbytek života. Přítel je moc šikovný a kuchyni by mi rád postavil, bohužel mu ale nejsem schopná říct, co má vlastně vyrobit. Prošla jsem obrázky snad stovek kuchyní a stále si nevím rady. S jistotou mohu říct, že kuchyň bude spojená s obývákem. Problém vidím v tom, že na každé stěně je minimálně jedno okno, a tak nezbývá moc prostoru pro horní skříňky. Dostatek úložných prostor je základem praktické kuchyně, to uzná každý.

Dlouho jsem si neúspěšně hrála s umístěním jídelního stolu pro čtyři osoby, což je jeden z mých požadavků. Další nutností je pracovní plocha dlouhá alespoň metr. To proto, že v kuchyni trávím hodně času přípravou různých dobrot. Co se týká barev, upřednostňuji kombinaci vanilky a dřeva, ale vůbec to není podmínkou. Ráda si nechám předložit i jiné nápady a návrhy.

Děkuji za Váš čas strávený nad tímto dopisem a děkuji za vaše stránky plné inspirace.
Dagmar Heřmánková, Varnsdorf

 

Rady odborníka:

Kuchyně paní Heřmánkové není malá, ale její zařízení komplikují tři okna, kvůli kterým je problematické umístění vysokých skříní a horních skříněk. Důležitý je požadavek na dostatečnou pracovní plochu a umístění jídelního stolu pro minimálně čtyři osoby.

 

Varianta A: Dlouhá a rovná

První varianta je dispozičně řešena rovnou linkou. Vysoká skříň pro chladničku a potravinová skříň jsou umístěny do rohu mezi dvě okna, na ně navazuje myčka, dřez, varné centrum s troubou pod varnou deskou a poměrně velká pracovní plocha. Barevné řešení je v korpusech a pracovní desce z imitace olivového dřeva s vanilkovými dvířky.

Výhody: Dostatek pracovní plochy i úložných prostor.

Nevýhody: Rovná dispozice není tak příjemná jako „L“ nebo „U“ - kuchařka se více nachodí.

 

 

Varianta B: Rovná s ostrůvkem

Druhá varianta je rovná linka s protilehlým varným ostrůvkem. Kuchyně je v korpusech a pracovní desce v dekoru trnky s bílými dvířky.

Výhody: Dostatek prostoru kolem jídelního stolu, slušné úložné prostory.

Nevýhody: Méně souvislé pracovní plochy než v první variantě, ostrůvek se nevejde hlubší.

 

 

Varianta C: Oblíbené L

Třetí varianta má dispozici do „L“, což je praktické. Poloostrůvek je od obývacího pokoje oddělen vyšší krycí deskou. Požadavek na pracovní plochu v minimálním rozměru 1 metr byl splněn, jídelní stůl je umístěn mezi okna a kolem něj je dostatečný prostor. V rohu je umístěn příborník například na skleničky a sváteční servis. Barevné řešení představují korpusy v tmavém ořechu s jasmínovými dvířky.

Výhody: Dostatečná pracovní plocha.

Nevýhody: Mikrovlnná trouba není úplně dobře přístupná.

 

 

Varianta D: Ještě jednou L 

Čtvrtá varianta je dle mého názoru nejlepším řešením. Dispozice do „L“ je praktická, poskytuje dostatek úložných prostor i velkou pracovní plochu. Zároveň nemusí kuchařka běhat přes celou místnost, aby se dostala od lednice k druhé straně linky. Tuto variantu jsem pojala moderně, ale útulnost jí myslím nechybí díky dekoru dřeva na podlaze a pracovní desce.

Výhody: Dostatek úložných prostor, velká pracovní plocha.

Nevýhody: Žádné zásadní.

 

Napadlo vás zařídit si kuchyni v zimní zahradě? Podívejte! 

 

Text a obrázky: Petra Kolaříková
Návrhy a realizace interiérů
GSM: 775 565 351
www.design-domova.cz
e-mail: PetraKolarikova@design-domova.cz

 

Nejnovější články

2008 - 2017 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena