Vyhrajte vstupy do zámku Mníšek pod Brdy

Soutěžit můžete od 10.8.2015 0:01:00 do 23.8.2015 23:59:00

Zámek Mníšek pod Brdy o prázdninách - to jsou pravidelné pohádkové prohlídky pro děti, koncerty v zahradě nebo Hradozámecká noc.

Malebný kraj kolem Mníšku pod Brdy nedaleko jižního okraje Prahy nabízí nepřeberné množství výletů, procházek i značených tras vedoucích kolem rybníků, přes lesy, kopce a hřebeny Brd. Neméně turistických cílů má přichystáno i samotné město Mníšek a jeho nejbližší okolí. Bývalé poutní místo barokního komplexu na Skalce s kapličkou sv. Máří Magdaleny, naučnou stezku Káji Maříka, kostel sv. Václava na náměstí a zejména raně barokní čtyřkřídlý zámek vybudovaný zčásti na skalním ostrohu téměř v centru města.

Zámek se pyšní klasicizující výmalbou pokojů, prvorepublikově zařízenými interiéry nebo rodinnou kaplí s bohatou štukovou výzdobou a originálem oltářního obrazu od Karla Škréty. Budova zámku, jejíž čtyři křídla obepínají uzavřené čtvercové nádvoří na severní straně s arkádami, vznikla po třicetileté válce pro rytíře Serváce Engela. Tento nobilitovaný pražský měšťan zakoupil torzo renesančního zámku, poničeného švédskými vojsky, od předchozích pánů Vratislavů z Mitrovic a během 16 let si tu postavil honosné sídlo. Nechal také zasypat bývalý hradní příkop a položil tak základy dnešního zámeckého parku. Zámek během své historie vystřídal několika majitelů, poslední soukromí vlastníci o něj přišli v roce 1945. Poté byl na více než půlstoletí veřejnosti nepřístupný, až roku 2000 převzal jeho správu Památkový ústav a po šestileté rekonstrukci jej otevřel návštěvníkům.

I Mníšek, jako většina zámků a hradů, má svou tajemnou bytost. Vznik zámecké budovy obestírá legenda o nenechavém pekelníkovi. Servác Engel prý původně na svém zámku vybudoval čtyři věže, na každém rohu jednu. Pak ale kolem letěl čert a jednu věž sebral. Odletěl s ní nad nedalekou Svatou Horu u Příbrami, kde mu upadla. Zaryla se do země a už tam zůstala. Od té doby má mníšecký zámek pouze tři věže.

Místního čerta, který dostal jméno Brdík, můžete i dnes spatřit v Kouzelném sklepení zámku. A spolu s ním i další pohádkové bytosti jako vodníka, ježibabu, královskou rodinu nebo víly. Kouzelné sklepení na Mníšku se otevírá pro rodiny s dětmi o prázdninách každý den kromě pondělí. Dětem jsou také určeny pravidelné speciální kostýmované prohlídky zámku, na kterých provádí princezna Anička, zámecká paní hraběnka nebo skřítek Líbezníček. S nimi můžete zavítat na prohlídky Putování za zámeckými skřítky, Mazlíčci a zvířátka šlechtických pánů, na Pohádkovou prohlídku i na výstavu o historii módy na malých panenkách.

Pro dospělé a větší návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy rozdělené na reprezentační část a soukromé pokoje. Na prvním okruhu jsou k vidění jídelny, salónky, pánský a dámský pokoj, knihovna, kaple či pracovna, na druhém ložnice, obývací koupelny nebo dětský pokoj, jež jsou zařízené jako v dobách posledních majitelů Kastů za první republiky.

Přes léto je Mníšek dějištěm mnoha kulturních akcí odehrávajících se na nádvoří i v zahradě zámku. V neděli 30. srpna nás čeká koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Je určen milovníkům doby první republiky i všem ostatním, kteří dokáží ocenit kvalitní melodie. Skladby této známé kapely a zpěv Ondřeje Havelky nás vrátí do časů 20. a 30. let minulého století, kdy letěl jazz a swing, po světě chodili ustrojení gentlemani a elegantní dámy, žilo se pomalu a nikam se nespěchalo.

S letními prázdninami se na zámku rozloučíme také tradiční Hradozámeckou nocí v sobotu 29. srpna, kdy se budou konat speciální kostýmované večerní a noční prohlídky. Ty časnější jsou připraveny pro rodiny s dětmi, pozdější prohlídky čekají na dospělé. Návštěvníci se na rozdíl od klasických celoročních prohlídek vždy dozvědí něco nového a zajímavého. Během večera je na nádvoří přichystána hudba i dobré občerstvení, otevřený je také výtvarný ateliér, zámecké sklepení a výstava historické módy. Zlatým hřebem Hradozámecké noci plné prohlídek i dalšího doprovodného programu je barevný ohňostroj v zahradě zámku.

Soutěž

Šest výherců se může těšit na kombinace vstupů do zámku, stačí jen správně odpovědět na otázku a mít štěstí při losování.

Odpověď hledejte na www.zamek-mnisek.cz

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

K výhře gratulujeme těmto soutěžícím: Hanka C. - Praha 3, Vlasta U. - Ratiboř, Petra J. - Přerov, Lucka R. - Litoměřice, Věra H. - Úpice, Hana N. - Pardubice

Soutěž již byla ukončena.

Soutěžní otázka

Kdo měl ve správě mníšecký zámek během 2. poloviny minulého století?

Soutěž již byla ukončena.

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena