Víte, že bio-inspirace je všude kolem vás?

Soutěžit můžete od 14.11.2016 0:01:00 do 27.11.2016 23:59:00

V harmonii a přirozené rovnováze s přírodou můžeme být i díky takzvané bio-inspiraci a užívání bio-inspirovaných výrobků. Jde o věci denní potřeby, jejichž vzniku dala inspiraci právě příroda, respektive její fungování. Slovo bio je pojmem a mnohdy ani sami nevíme, co přesně znamená a kde všude je možné jej použít.

Bio-inspirované výrobky by rozhodně neměly být zaměňovány s tzv. zelenými výrobky nebo bioprodukty. Tyto pojmy označují spíše způsob, jakým byly výrobky vyrobeny, kdežto bio-inspirovaný produkt označuje způsob, jakým produkt funguje. Snadno tak najdete v původně přírodním řešení něco účinného a efektivního, co je navíc v harmonii s okolním prostředím. Vyhrajte třeba přírodou inspirované kontaktní čočky.

Ale pěkně popořádku… Víte, že bio-inspirace je všude kolem vás?

•    Suchý zip - inspirace pro suchý zip proslavený svou famózní přilnavostí, vzešla z pozorování ostnatých bobulí lopuchu, které se snadno přichytávají k naší kůži či vlasům. Semena tak mohou snadno cestovat z místa na místo, protože rozsev pomocí větru nebo ptactva není možný kvůli jejich váze. Příroda tedy řeší jejich transport systémem vyčnívajících háčků, díky nimž se mohou snadno uchytit na kůži či ochlupení zvířat – stejně, jako suchý zip.

•    Plavky vyrobené z vláken – plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes už však se tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím, používá i pro komerční výrobu plavek.

•    Křídla letadel - ptačí křídla pro změnu inspirovala výrobce letadel, protože využívají stejných principů k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tření.

•    Boty na běhání – ty jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro během. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.

•    Náplasti - přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali právě touto jedinečné přilnavostí a stvořili tak náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

•    Displeje počítačů - dalším výrobkem, který „opsal“ systém vyskytující se v přírodě jsou nové displeje počítačů napodobující procesy odrazu a rozptylu světla na motýlích křídlech, čímž dosahují živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.

•    Bio-inspirace pro oko - bio-inspirovaný roztok na čočky Biotrue vychází z pozorování fyziologie a chování našeho oka. Spojuje v sobě tři inovace pro zachování přirozeného stavu oka: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant, který se přirozeně vyskytuje v očích a díky němuž zůstane čočka přirozeně vlhká a komfortní během celého dne a také zachovává aktivitu některých prospěšných proteinů, které jsou přítomné ve zdravých slzách.Své ví o bio-inspirovaných materiálech také optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D.: „Velice rád pracuji s kontaktními čočkami z nového materiálu hypergel - Biotrue ONEday, které jsou první jednorázové čočky inspirované fyziologií lidského oka. Čočky obsahují 78% vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.“

Soutěž

Hrajeme o 3x dvě balení dioptrických kontaktních čoček v hodnotě 1 180 Kč.

Více na www.biotrue.cz

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

Pravidla soutěží na webech společnosti VLTAVA LABE MEDIA a. s. najdete zde.

K výhře gratulujeme:

Jaroslava K., Stráž pod Ralskem
Jaroslav S., Brno
Iva B., Pardubice

Soutěž již byla ukončena.

Soutěžní otázka

Kontaktní čočky Biotrue ONEday zajišťují více vlhkosti než kterákoli jednorázová denní kontaktní čočka dostupná v současné době na trhu. A to i po kolika hodinách nošení?

Soutěž již byla ukončena.

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena