Soutěž: Rodinná vstupenka na výstavu Historie stavebnice Merkur

Soutěžit můžete od 3.2.2016 0:01:00 do 17.2.2016 23:59:00

Vzpomínáte si na populární stavebnici Merkur, která v minulém století ovládala české domácnosti? Sestavené modely vláčků, aut nebo jeřábů milovalo snad každé dítě. Chcete i vy znovuobjevit důmyslnost této originální české stavebnice, která se vyrábí už více jak sto let? V 2. patře Domu hraček Sparkys v Havířské ulici v Praze se otevřela historická expozice Merkur, která čítá přes 520 unikátních modelů, od funkčních kolotočů přes elektrické vláčky až po kousky datované do roku 1920. Součástí této rozsáhlé výstavy je dílna, kde návštěvníci mohou vyzkoušet sestavit si modely sami.

Unikátní expozice, která zachycuje historii fenoménu Merkur, láká návštěvníky na celou řadu železničních jeřábů, obřích vlaků i na repliku čočkostroje vynálezce Otty Wichterleho, funkční model slunečních hodin, ježka v kleci zapsaného v České knize rekordů nebo na šestimetrový model ivančického viaduktu s pendlujícím vláčkem, vše z unikátní osobní sbírky sběratele Jiřího Mládka, která patří k největším na světě. Můžete si tak znovu vychutnat kouzlo a genialitu české stavebnice Merkur, která rozsvěcuje dětské tváře od roku 1925 až dodnes.

Věděli jste, že?

•    Čočkostroj - na Vánoce 1961 si vynálezce a profesor Otto Wichterle sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor.
Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko.

•    Merkur v Guinessově knize - v roce 2000 se česká stavebnice zapsala do Guinessovy knihy rekordů s největší stavbou z Merkuru „Ocelové město“. Její výška dosahovala
ke 180 cm, na výrobu padlo 55 000 šroubků a 55 000 matiček o celkové hmotnosti 500 kg.  

•    Merkur má muzeum – v roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují „Muzeum stavebnice Merkur.“  Exponáty jsou pravidelně vystavované na českých i světových veletrzích.

Soutěž

Pokud odpovíte na soutěžní otázku a budete mít štěstí, můžete na výstavu vyrazit s celou rodinou. Těšit se může hned 5 výherců!

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

K výhře gratulujeme: Alena N. - Kyjov, Martina B. - Praha, Lukáš K. - Praha 4, Barbora P. - Kutná hora, Hana M. - Praha 8

Soutěž již byla ukončena.

Soutěžní otázka

Jak se jmenuje slavný český hlavolam, který je na výstavě k vidění?

Soutěž již byla ukončena.

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena