Šest nevinných – Román na šest nádechů

Soutěžit můžete od 7.2.2016 0:01:00 do 28.2.2016 23:59:00

Šestice předních českých spisovatelů dokázala, že je možné napsat román originálním způsobem. Naživo, v přímém přenosu, za výlohou knihkupectví. Během dvaasedmdesáti hodin dokázali napsat příběh, který za následující tři týdny dostal podobu knihy a zamířil k prvním čtenářům. Takový je stručný popis akce s názvem Šest nevinných – román na šest nádechů.

Na vlastní oči mohli Pražané vidět psát autory za výkladní skříní knihkupectví Neoluxor na Národní třídě. Ti se střídali po šestihodinových, říkejme tomu třeba „směnách“, aby napsali temný příběh z pražského Barrandova. Hlavním postávám propůjčili autoři svá jména, a pokud čekáte uhlazený příběh londýnských gentlemanů, budete asi překvapení. Hrdinové knihy nad hlavou rozhodně svatozář nemají a pro drsné slovo nejdou daleko. Ostatně čekat od Jiřího W. Procházky, kterému patřil pomyslný startovní výstřel, postavu ala Sherlock Holmes, to by asi nešlo.

LITERÁRNÍ KAPELA

Ve skupině autorů, kteří si během psaní začali říkat literární kapela, nejsou žádní nováčci. V čele pozoruhodného autorského sextetu stanula již zmíněná vůdčí osobnost českého kyberpunku a fantasy Jiří Walker Procházka a dále autor kultovních sci-fi próz Josef Pecinovský. Doprovázeli je: držitel ceny Magnesia Litera David Zábranský, básník a prozaik Přemysl Krejčík, autor postmoderních detektivních románů Lukáš Vavrečka a autor hororových próz a thrillerů Jan Sviták. Společné psaní knihy tzv. na šest nádechů navázalo na původní projekt zmíněného Jana Svitáka Jedním dechem: kniha v přímém přenosu, který proběhl před třemi lety v Brně.

Jiří Walker Procházka, který se stal mluvčím celého projektu, řekl, že to pro něj byla nevídaná zkušenost a překvapení zároveň, že i takto různorodá skupina autorů dokáže napsat souvislý beletristický text. „Tahle šíleně různorodá skupina, která táhla společně a neochvějně za jeden provaz, to mě nadchlo. A můžu prohlásit, že tahle spolupráce a nasazení se nevidí bohužel moc často. Což myslím i na náš národ jako celek.“

O ČEM KNIHA JE?

Příběh se odehrává ve filmovém prostředí na Barrandově, v největším zvukovém ateliéru v Evropě. V něm šest významných mužů jedná o nejdražším snímku v historii české kinematografie. Ovšem pouze do té doby, dokud nenaleznou svou mladou a atraktivní finanční spojku mrtvou. Kdo je vrah a jak to všechno dopadne, to už si přečtete sami. Knihu vydalo po dokončení spisovatelského maratonu Nakladatelství Pavel Mervart.

Josef Pecinovský
Spisovatel, člen Obce spisovatelů, jeden z klasiků domácí science fiction, se narodil roku 1946 ve Varnsdorfu a dnes žije ve Štětí, kde také prožil většinu svého kariérního života. Jeho posledním zaměstnáním před odchodem do důchodu byla výuka informatiky na zdejší střední odborné škole. Publikovat začal v 60. letech, ale posléze se odmlčel a k psaní se vrátil až v letech osmdesátých, kdy se zařadil mezi nejvýraznější a nejoceňovanější domácí autory povídek – důkazem budiž cena Mlok za rok 1986 a 1987 (povídky Nos to zaváží! a Její Veličenstvo ).

V 90. letech pak začal publikovat i knižně. Tehdy se krom jiného stal i velmi plodným přispěvatelem Rodokapsů vycházejících v nakladatelství Ivo Železný, kam psal i pod pseudonymy Joe Townway a Mike Williamson. Především zde však publikoval v letech 1991–1993 svou sérii Kroniky nové Země (Vejce s ozvěnou, Posvátná larva, Záhadná kukla), k níž posléze dopsal i čtvrtý díl (Věčné imago vydané v roce 2008 nakl. Epocha). V Rodokapsech také vyšla Plástev jedu (IŽ 1990), znepokojivé podobenství o přelidněném a dehumanizovaném světě budoucnosti, do něhož se po letech vrátil v dvoudílných Dětech plástve (Epocha 2013) a v románu Plástev v ohrožení.

(Epocha 2013). Celý cyklus byl uzavřen v roce 2015 románem Válka pláství. Krom těchto děl přispěl Josef Pecinovský i do série Kroniky karmínových kamenů (Zapomenuté jezero, Zoner Press 2012) či do cyklu Agent JFK (Budiž vám Měsíc lehký, Triton 2009). Kromě toho vydal sbírky sci-fi povídek Abbey Road (Svoboda 1992), Házím ti laso, kamaráde (Grada 1999) a Termiti z Titanu (Triton 2012). V roce 2010 získal cenu Aeronautilus – Velmistr žánru, v roce 2015 získal Cenu Akademie SF za dlouholetou práci pro SF.

Jiří Walker Procházka
JWP si vytvořil pro psaní svých příběhů svébytný vizuální přístup, který se odráží jak v jeho dynamicky akčních scénách, tak i v budování atmosféry či v popisech prostředí. Dialogy v jeho textech jsou tak živé, až vytrhují čtenáře ze čtení. Na základě postmodernistických hříček a pop-kulturních odkazů si JWP pohrává se zažitými klišé nejrůznějších žánrů. Věčně hledá, občas nachází, občas naráží... Autor knih: Ken Wood a perly královny Maub (1992), Hvězdní honáci (1996), Návrat hvězdných honáků (1998), Totální ztráta rozměru (2003), Ken Wood: Meč krále D´Sala (2008), Mrtvá Šelma (spolu S Klárou Smolíkovou) (2015) aj.

Přemysl Krejčík
Básně, povídky a jinou havěť publikuje v časopisech (Host, Weles, Divoké víno, Lžička v šuplíku, Kruh, Partonyma, H_aluze, Protimluv) a sbornících (LCVV 2014, Průzory, almanach Tahy) od let Páně 2013.

Je šéfredaktorem literárního čtvrtletníku Partonyma. Na podzim 2015 mu vyjde první básnická sbírka Křehké nepřenášet (nakl. Pavel Mervart). Ve volném čase je otcem rodiny plyšových želviček.

 

Jan Sviták
Většinu života prožil v Holešově a psaní se věnuje od dětských let. Jeho první kniha vyšla v roce 2010, nese jméno Čertovo kopyto a jedná se o dobrodružný román pro děti. Na čtenářský úspěch navázal volným pokračováním s názvem Pekelný advent. Dospělým čtenářům se poprvé představil v roce 2011 svým temně laděným románem nazvaným Stará bolest. V roce 2012 napsal veřejně a jedním dechem román Jedním dechem.

 

 

Lukáš Vavrečka
Básník a prozaik, člen Obce spisovatelů. Autor románu Revolucionáři (2005), sbírky experimentální poezie Vyhnanec s křídly (2008) a knihy vícehlasých básnických skladeb Partitura (2011). Vystudoval Kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice, v témže městě dosud žije, působí jako technický redaktor fakultních publikací a vyučující na Katedře literární kultury a slavistiky FF UPa a živí se jako sazeč a jazzový pianista. Dále vydal esejisticky laděnou veršovanou novelu s názvem Idealistický román (2009), je rovněž spoluautorem a editorem poetického sborníku Lumíkem proti své vůli (2008) a pátého svazku antologie Sever, západ, východ (2013). V roce 2014 vydal experimentálně-detektivní cyklus Alibi na příští noc. K vydání připravuje erotický krimi-román ve formě pásma a interview s názvem Dej holce jméno a cyklus brněnských povídek Přípustné asymetrie. Mezi lety 2013-2014 byl předsedou Střediska východočeských spisovatelů. Je redaktorem literárně-kulturního časopisu Tahy a mezi lety 2012-15 působil jako šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma.

David Zábranský
Jeho prvotina s názvem Slabost pro každou jinou pláž byla oceněna Magnesií Literou, novela Edita Farkaš byla nominována na Českou knihu a Škvoreckého cenu. Zábranského texty vycházejí v českých i zahraničních antologiích a časopisech, Slabost pro každou jinou pláž se v roce 2014 dočkala maďarského překladu. Martin Juhás čili Československo je autorovým šestým rozsáhlejším prozaickým textem. D. Zábranský žije v Praze a v Letech u Dobřichovic.

Soutěž

Soutěžíme o 6 knih, stačí jen zkusit štěstí!
 
www.sestnevinnych.cz

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

K výhře gratulujeme: Markéta N. - Ratíškovice, Iveta K. - Napajedla, Jana M. - Brandýs nad Labem, Jana H. - Štětí, Ludmila Č. - Přelouč, Kateřina J. - Dřevohostice

Soutěž již byla ukončena.

Soutěžní otázka

Jak se jmenuje jeden z největší zvukových ateliérů v Evropě, který byl stojí na Barrandově?

Soutěž již byla ukončena.

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena