Josef Bernard Prokop: Karel IV. - Tajný deník

Soutěžit můžete od 27.2.2016 0:01:00 do 13.3.2016 23:59:00

V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa. Četby nahrávky se ujal herec Jiří Dvořák, jehož interpretační výkon v titulu Muž z ostrova Lewis byl v loňském roce odměněn cenou Audiokniha roku 2014: Nejlepší audiokniha – četba.

„Touto audioknihou jsme se rozhodli oslavit výročí narození našeho nejvýznamnějšího panovníka a přiblížit tak jeho samotného i jeho dobu všem posluchačům. Jsem rád, že můžeme pracovat s aktuální a kvalitní předlohou, jíž beze sporu osvěžuje výborný herecký projev Jiřího Dvořáka, který Karla IV. se ctí ztvárnil. Je to první z řady projektů, kterými plánujeme reflektovat české dějiny v mluveném slově,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „K jarnímu veletrhu Svět knihy bychom rádi pokračovali vydáním druhého dílu KAREL IV. – Císař a císařovna.“ S nahrávkou po jejím poslechu vyjádřil spokojenost i autor Josef Bernard Prokop: „Jsem velmi vděčný za zájem o moje knížky i za práci, kterou si s Karlem IV. dáváte. Řekl bych, že pro autora snad není krásnější pocit. Strašně se mi to líbilo a potěšil mě výběr Jiřího Dvořáka, který je vynikající. Je to bezvadně přečtené a dokreslené výborně vybranou hudbou.“ A doplňuje: „Jak už dvacet let pracuji v rozhlase, jsem zvyklý psát tak, aby se to pak ‘dobře říkalo’. Teď jsem si uvědomil, že se mi to vyplatilo, protože jsem tak vlastně napsal i Karla IV., což se projevilo na audioknize, která se příjemně poslouchá.“
 

Tajný deník přináší unikátní pohled do nitra schopného a obratného panovníka, dobrého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj domov. Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jenom svému deníku svěřil vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i všem čtyřem manželkám a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV.
 
„Celé je to samozřejmě autorská licence, spousta věcí vychází ze spisovatelovy fantazie. Ale věřím mu, že důkladně zkoumal historické prameny. Pro mne je velmi zajímavý panovníkův vztah k ženám: mám na mysli přístup k jeho vlastním manželkám a v souvislostech dané doby. Jestli to tak skutečně bylo (a podle této audioknihy ano), ale dokonce i kdyby vše vycházelo jen z deseti procent reálného základu, tak to byl zkrátka neuvěřitelný chlap, kterého by teď dnešní Evropa potřebovala. Protože jak se chováte k ’vlastním‘, tak se chováte k světu,“ líčí svůj pohled na románového Karla IV. herec Jiří Dvořák. Byla pro něj četba historického románu těžší než interpretace současné literatury? „Dikce by měla být vždy velmi dobrá, ne-li perfektní. Jiná otázka je samozřejmě výraz. Archaická slova jsem naštěstí moc řešit nemusel, byla tam minimálně. Četba historického románu je odlišná snad jen v pochopení doby, ve schopnosti představit si kontext, ve vytvoření si vlastního světa po boku těch, o kterých čtete. O odvaze být s nimi na místech, která popisují,“ vysvětluje vypravěč. A dodává: „Kdybych se mohl Karla IV. na něco zeptat, chtěl bych vědět, proč mu právě Čechy tak přirostly k srdci. Myslím, že právě dnes by taková odpověď byla velmi zajímavá.“


 
Nahrávku v režii Michala Bureše doprovází hudba skupiny Řemdih ze stejnojmenného alba. Kapela se zabývá středověkou muzikou ve všech jejích polohách od dvorských tanců přes pijácké a milostné písně až po duchovní vícehlasé zpěvy, čímž živě dobarvuje atmosféru Karlova dvora a jeho doby.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako 2CD mp3 za 329 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.
 
Reportáž z natáčení audioknihy, kterou natočila ČT Art, můžete zhlédnout ZDE.
 
UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.
 
Josef Bernard Prokop
Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů a autorem dvou divadelních her. Aktivně hraje na varhany a koncertuje nejenom v Čechách, ale i po celé Evropě. Věnuje se též muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka a vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách u dvora tohoto slavného panovníka.
 
Jiří Dvořák
Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v Severomoravském divadle Šumperk a brněnském Mahenově divadle. Roku 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, v jehož souboru dodnes patří k předním členům. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Arama v Měsíčním běsu až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají ze snímků Vůně vanilky, Anděl Páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže nebo Sanitka 2. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Skála (2013), Muž z ostrova Lewis (2014), Nebezpečné známosti (2014), Šachové figurky (2015), Klubíčko veselých pohádek (2015).

Soutěž

Soutěžíme o 5 audioknih.

Nápovědu lze hledat na www.onehotbook.cz

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

K výhře gratulujeme: Hana Ž. - Praha 9 - Hloubětín, Lucie P. - Zbýšov, Jana M. - Šumperk, Jaroslav S. - Uherčice, Vítězslav D. - Zbraslav

Soutěž již byla ukončena.

Soutěžní otázka

V jakých dalších audioknihách vydavatelství OneHotBook účinkoval herec Jiří Dvořák?

Soutěž již byla ukončena.

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena