Tajemství vaší kabelky (2. díl) - Kde se v ní vzaly papírové kapesníčky nebo jelení lůj

Thinkstock.com

Další díl seriálu poodhaluje tajemství, jak se dostaly do dámských kabelek typické předměty. Tentokrát mimo jiné odpověď na otázku, co má jelení lůj společného s jeleny.

Papírové kapesníky

Ještě před pár lety bylo tahání textilních posmrkaných zmuchlanců z kapsy a jejich lisování pod polštářem docela běžnou záležitostí. Za objev „látkáče” mohou staří Římané, ovšem pro ně byl tehdy zdobným módním doplňkem a známkou urozenosti majitele. Kapesníky, stejně jako dámské vložky a miminkovské pleny, prošly začátkem 20. století úžasným vývojem. Došlo k vítězství papíru nad látkou! Na rozdíl od svých pracích předchůdců jsou hygieničtější, všestranně použitelné a některé dokonce voní nebo obsahují olej, takže nos zůstane jako v bavlnce. Pokud chcete být „eko”, seženete i recyklované.

Tip KAFE.cz:

Před praním zkontrolujte kapsy (zejména tmavého) oblečení. Omylem vypraný papírový kapesník může nadělat slušnou paseku. A pozor na použití kapesníčku s mentolem místo toaletního papíru!

Propiska

Napadlo vás někdy, za co tahle psací potřeba vděčí svému názvu? Při tlaku přes kopírovací papír zanechává čitelnou kopii – propisuje! První patent byl zapsán už v roce 1888 a od té doby se vychytávaly chyby… Rozedraný papír od plnicího pera a šmouhy nekvalitních kuličkových per rozčilovaly maďarského novináře jménem László Bíró. Po vzoru „udělej si sám” stvořil propisku s použitím tuše tiskařských strojů, která se rotováním kuličky plynule uvolňuje ze zásobníku, přenáší na papír a rychle schne. Vynález se začal komerčně využívat od roku 1938. S dnešní propiskou napíšete čáru dlouhou až 9 km a seženete ji za pár i za několik set tisíc korun. 

Tip KAFE.cz:

Kdybyste se náhodou chystala do vesmíru, vězte, že ve stavu beztíže propiska nefunguje. Chybí tlak vzduchu, který uvolňuje barvivo. Američané proto v roce 1965 vyrobili pero pro kosmonauty „Space Pen”, které je dodnes v prodeji.

Žvýkačka

Archeologové odhalili, že svoji žvýkačku žmoulal v ústech už pračlověk před pěti tisíci lety! Používal například březovou pryskyřici, která díky svým antiseptickým účinkům prospívala dásním. I když se museli obejít bez bublin, Mayové žvýkali ztvrdlou šťávu z gumovníku, indiáni smrkovou mízu. V Česku se začátkem 20. století začala prodávat žvýkačka Rici poté, co důvěrník pražského podnikatele vyčmuchal výrobní tajemství v americké továrně. Žvýkání dnešního polyvinyl acetátu je sice trnem v oku učitelkám škol a v Singapuru je dokonce od roku 2004 zakázáno, ale skvěle pomáhá k uvolnění, koncentraci, zdravým zubům a čerstvému polibku. 

Tip KAFE.cz:

Psychologové tvrdí, že vůně máty stimuluje část mozku, která registruje a vyvolává pocit nasycení. Když vás honí mlsná, loupněte na jazyk větrovou žvýkačku – zabijete tak několik much jednou ranou!

Jelení lůj

Tradiční pomáda v tyčince už dávno není jen pro lyžaře a řečníky, kterým často vysychají rty. Využití tuku z jelení zvěře k péči o suchou a drsnou pokožku opěvoval už starověký lékař Hippokrates. Základem kouzelné tyčky je mix tuků, vosků a olejů, které zvláčňují a chrání choulostivou kůži na rtech. Kromě klasického pečovadla bez parfému seženete kolem dvaceti nejrůznějších druhů a vůní. Jelikož jsou to právě rty, které v zimě nejvíc trpí, dopřávejte jim mastný kabátek (nejlépe s UV filtrem) v sychravém období každý den. Pokud netoužíte po výměnném obchodu s mikroby, opary a zanícenými koutky, balzám na rty nepůjčujte kamarádce.  

Tip KAFE.cz:

Je vám líto jelenů? Nemusí! V dnešní době má jelení lůj společného s těmito zvířaty asi tolik jako tygří mast s tygry. K dostání jsou i regenerační tyčinky s jelením lojem na rostlinné bázi.

První díl si můžete přečíst ZDE a na další se těšte zase za týden.

 

Nejnovější články

2008 - 2017 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena