Výstava prostřednictvím osmi populárně naučných příběhů představuje překvapivá odhalení změn, které v české přírodě v běhu času a často zásluhou člověka nastaly. „Česká příroda, to nejsou jen nedotčené národní parky,“ objasňuje Simona Poláková, manažerka projektu Příběhy české přírody z odborné organizace Beleco. „Největší zázraky se mnohdy odehrávají hned za našimi dveřmi,“ doplňuje Poláková. Proto je hlavním záměrem organizátorů výstavy návštěvníky inspirovat k hledání a pozorování bohatství přírody všude kolem nás, i v našem nejbližším okolí.

Podstatná část výstavy vzešla z nejlepších snímků soutěžících fotografů z letní soutěže, vyhlášené společností Beleco. Ovšem “své” příběhy české přírody v Roztokách představí i přední čeští fotografové - Ondřej Prosický a Pavel Radosta. „Jako fotograf krajinář jsem navštívil mnoho unikátních biotopů v odlehlých koutech světa. Ze všeho nejvíce si ale vážím příležitostí, které mám na dohled objektivu v české přírodě," říká patron projektu Ondřej Prosický.

Cílem populárně naučného projektu Příběhy české přírody je představit nové vnímání vztahu člověka a krajiny a veřejnost do tohoto poznávání zapojit. Projekt je realizován díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Více na www.beleco.cz/pribehyceskeprirody.

Ondřej Prosický je držitel ceny Czech Press Photo, od května 2011 držitel titulu Qualified European Photographer od Evropské federace profesionálních fotografů v kategorii Wildlife Photography, a držitel ocenění European Landscape Golden 2011 z Bruselu;
Pavel Radosta je fotograf časopisu Moje země, dlouholetý kurátor fotografických výstav National Geographic, Wildlife Photography of the Year, Festival fotografií přírody, držitel ocenění ze soutěže European Wildlife Photographer of the Year a kurátor této výstavy.