Případ Shanti Devi, děvčátka pamatujícího si na svůj minulý život

Shanti Devi se narodila roku 1930 v indickém Dillí. Do svých čtyř let téměř nemluvila. O to větší šok pro všechny byl, když ve čtyřech letech začala vyprávět rodičům o tom, že její skutečný domov se nachází ve městě Mathura, kde kdysi žila jako Lugdi Devi se svým manželem Kedarem Nathem a kde zemřela po porodu syna. Čím byla Shanti starší, tím víc reálií o svém minulém životě prozrazovala. Používala dokonce slova z mathurského dialektu a pokoušela se do svého rodného kraje utéct.

Ředitel její školy opravdu obchodníka Kedara Natha v Mathuře vypátral. Malá Shanti Kedara i svého syna bezpečně poznala, ačkoli se při setkání s ní vydávali za někoho jiného. Znala také mnoho detailů z jejich manželského života a poznala další rodinné příslušníky. Tento pozoruhodný případ nechal vyšetřit dokonce Mahátma Gándhí. Závěry komise potvrdily, že Shanti je reinkarnovanou Lugdi Devi.

Shanti se dožila jednašedesáti let a nikdy se nevdala. O její příběh se zajímalo mnoho badatelů z celého světa, žádný z nich ale nedošel k uspokojivému racionálnímu vysvětlení.

Ambrose Bierce, autor hororů, který se vypařil ze světa

Roku 1913 se americký novinář a spisovatel Ambrose Bierce ve svých jednasedmdesáti letech rozhodl vzkřísit umírající kariéru, osedlal koně a vyrazil přes řeku Rio Grande s úmyslem zapojit se do vřavy mexické revoluce. Jeho plánem bylo připojit se k tamnímu vojevůdci Pancho Villovi. Někdy kolem Vánoc, poblíž mexického města Chihuahua, Bierce údajně záhadně zmizel.

Dodnes nebylo spolehlivě objasněno, co se s Biercem, který byl znám svým přílišným pitím, stalo. Jeho osud však přitahuje mnoho záhadologů, jelikož podstatnou část spisovatelova díla tvoří duchařské historky a horory, jejichž zápletky se nezřídka točí právě kolem záhadných zmizení. Bylo Biercovo zmizení plánovaným žertíkem, nechal ho zabít Villa, nebo snad spáchal sebevraždu? Teorie nejsou ve svých závěrech jednotné. Některé přisuzují jeho odchod zásahu temných sil, se kterými si Bierce údajně celý život zahrával, jiné mají za to, že se spisovatel vůbec do Mexika nedostal, protože ho skolilo jeho astma. Pokud máte také rádi tajemství a strašidelné záhady, nenechte si ujít druhou řadu seriálu Pátek třináctého na stanici CBS Drama.

Univerzita v Ohiu a její tajemná budova

Kampus Univerzity v Ohiu patří údajně k nejstrašidelnějším místům Spojených států. Největším tajemstvím je opředena budova kolejí s názvem Wilson Hall, v jejímž čtvrtém patře se nachází zamčený a zapečetěný pokoj č. 428. Tato místnost byla znepřístupněna poté, co si studenti stěžovali na předměty poletující po pokoji, samostatně se otvírající a zavírající dveře a na podivné zvuky. Každý, kdo obýval pokoj č. 428, hovořil o stejných paranormálních zážitcích.

Podle legendy zemřel v pokoji v 70. letech za záhadných okolností mladík. Jiná historka hovoří o dívce, která zde praktikovala astrální projekci, při níž lidská duše opustí tělo a pohybuje se nezávisle na něm. Jisté je, že vedení kolejí prohlásilo pokoj za neobyvatelný a nikdo se do něj již dlouhá léta nesmí nastěhovat.