Zveme vás na unikátní filmovou výstavu kanadského režiséra a scenáristy Davida Cronenberga

Výstava probíhá od 19. února do 17. července v Domě U Kamenného zvonu v Praze a stojí za ní organizace Art Movement o. s. společně s Galerií hlavního města Prahy a TIFF.

Vstupné:
> Základní vstupenka - 245 Kč
> Zlevněná verze pro studenty, seniory a ZTP - 190 Kč
> Víkendové vstupné - 265 Kč, se slevou 210 Kč
> Skupinové vstupné - 220 Kč/osoba

Vzhledem k povaze výstavy je vstup pro děti omezen od 16 let nebo pouze v doprovodu rodičů.

Co vás čeká na výstavě?

Expozice představí přes 300 originálních artefaktů včetně sochařských instalací, fotografií, kreseb, objektů, ukázek filmových triků, pracovních deníků a vzácných, nikdy nezveřejněných filmových záběrů. Součástí expozice bude také speciální kino určené k promítání Cronenbergových filmů.

www.cronenberg.cz/cz

Týden opravdových plen

Všichni příznivci a nadšení uživatelé látkových plen, stejně jako široká veřejnost je zvána na Týden opravdových plen v Bráně k dětem, a to v týdnu od 18. do 24. dubna 2016.

V rámci tohoto období se můžete těšit na nejrůznější přednášky a semináře (zdarma), externí akce, profesionální focení, soutěže a slevové akce – vše s tematikou zdravého přebalování.

V rámci Týdne opravdových plen můžete také hlasovat v soutěžní anketě Plena roku.

Více informací a přihlášení na akce najdete na stránkách www.branakdetem.cz

Největší konference o výživových trendech FOOD21 již brzy!

Který výživový směr je pro mne ten pravý?

Největší česká konference zaměřená na novinky ve výživě - Food21 - se blíží. 28. května si budou moci odborníci i laická veřejnost poslechnout přednášky o nejnovějších trendech, směrech a zkušenostech z oblasti stravování a životního stylu. Přednášet budou špičkoví profesionálové z oblasti výživy. Moderovat akci bude Jan Tuna, známý svým nekompromisním postojem při obraně spotřebitelů, objektivitou a snahou o maximální transparentnost. V tomto duchu proběhne i celá konference, zaměřená na přínosy a rizika jednotlivých trendů. Součástí akce bude tematické občerstvení.

Návštěvníkům se budou snažit udělat jasno v různých stravovacích směrech odborníci z řad lékařů i výživových poradců. Konferenci zahájí Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., který se zabývá otázkou obezity a metabolismu 30 let, tématem „Břišní tuk a jeho hrozba pro lidské tělo.“ Viscerální neboli útrobní tuk se podílí na většině civilizačních onemocnění a trápí velkou část populace. Návštěvníci se dozvědí nejen o tom, co vše může v lidském těle způsobit, ale zejména jak jej eliminovat.

Mgr. Vít Schlesinger, vyhledávaný odborník na stravu a motivaci vrcholových sportovců, se zaměří na metabolismus. Ve své prezentaci „Jak a proč trénovat náš metabolismus? Skutečně naše tělo potřebuje cukr?“ poradí, jak naplno využít svůj metabolický potenciál a být tak stále ve formě.
Zakladatelka České naturopatické společnosti a ředitelka školy Klinické neuropatie Kateřina Boesenberg BHSc. ND říká: “Většina stravovacích směrů má své opodstatnění. Samozřejmě jsou ale i diety, které nejsou dlouhodobě vhodné. Je nutné, aby každý člověk pochopil, že vždy je nezbytné pracovat se svojí konstitucí (genotypem), aktuální zdravotním stavem a jídelníček si nastavil individuálně,“ a dodává: “pokud má člověk homozygotní nebo heterozygotní variaci na genu, která pomáhá metabolizovat tuk, tak u něj například nebude příliš fungovat ketogenní dieta.”

Kateřina Boesenberg zastává názor, že 95 % nemocí se dá vystopovat směrem ke špatnému zažívání a patří mezi ně například i Parkinsonova choroba nebo mrtvice. Proto je její přednáška věnována právě zdravým střevům.

Jak správně nakupovat a vyznat se v etiketách potravin trápí spoustu zájemců o zdravý životní styl. Ing. Hana Střítecká, Ph.D., pedagožka a lektorka zaměřující se na výživu a obezitu, vysvětlí co a jak na výrobcích hledat, na jaké škodlivé nebo přídavné látky se zaměřit a jak je identifikovat.
Nejnovějším dietám se bude podrobně věnovat lektor a poradce pro výživu Ing. Lukáš Vrána, který vysvětlí, proč a jak jednotlivé diety fungují a co se přitom děje v lidském těle. Bc. Ján Staš připomene obecná doporučení při výběru správné diety. Nebudou chybět osobní zkušenosti lidí s různými druhy výživy, jako je raw food, vitariánství, paleo dieta apod.

Součástí konference bude tematická ochutnávka pokrmů z oblasti raw food, paleo, bio, vegan, superpotravin, čerstvých šťáv apod. Každý návštěvník dostane jako welcomedrink mladý čerstvý kokos.

Víte, že:
Paleo se nejvíce využívá např. u autoimunitních chorob a roztroušené sklerózy?
Raw strava byla vyvinuta v 60. letech pro onkologické pacienty?
Eliminační diety jsou určeny ne k hubnutí, ale k regulaci imunitní odpovědi organismu?
Ketogenní diety jsou používány v onkologii u určitých neoperovatelných typů nádorů?

Konference se uskuteční v centru Prahy, v moderním prostředí hotelu Grandior. Startovací cena vstupenky je 1 250 Kč (platí do 24. dubna 2016).
Více informací naleznete na www.food21.cz.

Pět tipů na dalekou exotiku s dětmi

Vydat se s dětmi na daleké cesty za exotikou? Spousta lidí to odmítá. Přitom je mnoho bezpečných zemí, kde není důvod k obavám a celá rodina si dovolenou užije. Zkušení cestovatelé říkají, že na daleké cesty za exotikou je možné vyrazit už s dětmi od sedmi let. A Pipi Dlouhá Punčocha dodává: „Našinec se na moři neztratí.“

Není nutné na nic čekat. Vědci dokonce tvrdí, že některé věci ztrácejí kouzlo s rostoucím věkem. V šestnácti letech prý zmizí schopnost vidět v mexických pyramidách Aztéky. Pak už z toho jsou jen kupy kamení. „Stihněte to, dokud to funguje,“ radí Pavel Fellner, šéf Cestovní kanceláře S.E.N. specializující se na exotiku a vzdálené kouty naší planety. Mladší děti se lehce dají motivovat, většina starších prochází fází, kdy jim rodiče nepřipadají příliš COOL. Třeba si během pochodu pralesem, potápění nebo při setkání se lvem na safari přiznají, že otec je machr. „A když je vezmete na Nový Zéland do Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu, můžete zjistit, že netrpí hippopotomonstrosesquipedaliofóbií, teda chorobným strachem z dlouhých slov. Pokud jim navíc řeknete, že slovo Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu znamená „Kopec, kde Tamatea, člověk s velkými koleny a horolezec, který jedl zem a cestoval jen tak dokola, hrál na nosní flétnu své milé“, budou si myslet, že si vymýšlíte. Když ovšem zjistí, že to tak je, až do smrti vám budou věřit vše,“ dodává Pavel Fellner, otec dvou teenagerů, kteří jezdí na daleké cesty od deseti let. Jejich první velká cesta vedla do Keni a na ostrov Zanzibar. Pak následovalo Thajsko, Barma, Indonésie, Island, Maroko a Spojené státy. „Je neuvěřitelné, jak nás taková cesta spojí, náš vztah je kamarádštější,“ říká Pavel Fellner, který vytipoval pět míst, kam můžete bez obav cestovat s malými dětmi.

1. Srí Lanka (plus Maledivy) – vhodné pro děti od osmi let
Ideální kombinace oddechu a poznání, místo jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Jsou zde krásné pláže a teplé moře, tajemná džungle a množství zajímavých buddhistických památek, které berou dech. „Srí Lanka je živou botanickou zahradou, kde děti mohou krmit slony a sbírat čaj na plantážích,“ dodává Pavel Fellner.

2. Thajsko, Malajsie, Singapur – vhodné pro děti od osmi let
Dokonalá exotika pro malé i velké. Děti nadchne jízda v tuk-tukách po bláznivých ulicích Bangkoku, na dlouhých loďkách přes plovoucí trhy a mezi ostrovy ve tvaru dračích zubů, na kajacích po mangrovových zátokách a na slonech po kaučukových plantážích. Návštěvníkům budou opice skákat po hlavě a barevné rybičky zobat z ruky, poté se vydají obdivovat „dvojčata“ – mrakodrapy v Kuala Lumpuru - nebo se vybláznit v tyrkysové vodě na nejkrásnějších plážích Asie.

3. Keňa, Zanzibar – vhodné pro děti od sedmi let
V Keni a Zanzibaru se každý může stát součástí dokumentárního filmu, který zná z televize. Je zde totiž možné sledovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Lvi unaveně zívají po vydatném obědě, leopard se ukrývá v koruně stromu, slon ve vodě chobotem sprchuje mláďata, nosorožec nám právě zkřížil cestu a buvol si vykračuje savanou. „Po dobrodružném safari čeká turisty odměna v podobě bílých pláží Zanzibaru,“ uvádí Pavel Fellner.

4. Západ USA – vhodné pro děti od deseti let
Je to perfektní kombinace úžasné přírody západního pobřeží USA a pulzujícího života amerických metropolí. Turisté nesmějí minout národní parky (Grand Canyon, mohutné skály v Monument Valley, obří sekvoje nebo nejvyšší vodopád v Zionu) a nejslavnější města jako Los Angeles s Holywoodem, osvětlené Las Vegas plné pokušení a šarmantní San Francisko, jehož dominantou je červený most Golden Gate. Na západním pobřeží USA si každý přijde na své.

5. KUBA – vhodné pro děti od sedmi let
Ostrov svobody, tance a nádherných pláží je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro malé i velké. Co obdivovat? Zašlou nádheru kultovní Havany, ulice plné starých barevných amerických aut, největší zmrzlinárnu světa, krásnou přírodu v údolí Viňales, pobřeží Karibiku a krokodýlí farmu v historickém Trinidadu pod ochranou UNESCO a na závěr slavné Varadero – teplý bílý písek a plavání s delfíny. „No řekněte, může tahle dovolená děti nudit?“ ptá se Pavel Fellner, šéf Cestovní kanceláře S.E.N. specializující se na exotiku a vzdálené kouty naší planety.

Historický festival v Libušíně slaví 25. narozeniny

• V největší středověké bitvě ve střední Evropě se utká přes dva tisíce šermířů z ČR i ze zahraničí
• Návštěvníci se mohou těšit na tři velké bitvy, rytířské turnaje, ukázky středověkých řemesel a speciální program pro děti

Jubilejní 25. ročník historického festivalu Libušín, jehož tradičním vyvrcholením je největší středověká bitva ve střední Evropě, se letos koná v sobotu 23. dubna. Na oslavu čtvrtstoletí akce plánují organizátoři z Libušínského spolku přátel historie rozšířit nejen bitevní program, ale i doprovodné aktivity. Pro návštěvníky se připravuje ukázka středověkého rugby, volné boje, kde o vítězi rozhoduje jen zručnost ve zbrani a velení, nebude chybět ani oblíbená dětská bitva, komentované prohlídky tábora nebo středověké tržiště a živá hudba.



Do údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše se tradičně sjíždějí ty nejlepší šermířské spolky ze zemí střední Evropy. Kromě českých bojovníků lze na bitevním poli vidět šermíře ze Slovenska, Polska, Německa nebo Rakouska. “Naším cílem je nabídnout návštěvníkům, kteří mají rádi historii, přírodu, sportovní klání a společnou zábavu jak kvalitní podívanou, tak i aktivně strávený den, ve kterém je zavedeme v čase o několik století zpátky,” říká Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie. Program festivalu začíná ve 12 hodin, první dvě bitvy se odehrají ve 13:00 a ve 14:30, hlavní bitva vypukne v 16 hodin.

Libušínský festival nabízí bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky řemesel, lov s dravými ptáky nebo trh s replikami historických předmětů. “Velkou pozornost věnujeme především aktivitám pro rodiny s dětmi. I letos například chystáme dětskou bitvu s hadrovými míčky a boj pod velením organizátorů festivalu. Malí rytíři si ale budou muset nejprve v dětském koutku vyrobit vše potřebné, takže budou společně malovat prapory a zhotovovat štíty,“ popisuje Petr Šrámek.

Festival zahájí v předvečer akce, tedy v pátek 22. dubna, v kostele sv. Prokopa v Libušíně koncert středověké duchovní hudby zaměřený na období vlády Karla IV. Vystoupí mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena, známého hudebníka a znalce gregoriánských chorálů.

Vstupenky na festival se budou prodávat na místě za 150 Kč pro dospělé, děti do 120 cm mají vstup zdarma, ostatní děti do 15 let zaplatí 100 Kč. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a tři děti do 15 let bude stát 400 Kč.

Čtěte také: Cestování: Kam vyrazit, když je vám 20, 25, 30 a tak dále :-)