Odborník radí: 10 rad, jak hospodařit s penězi

Profimedia.cz

Peníze, Šetření

Nemůžete každý měsíc vyjít s penězi, i když nesplácíte půjčky, ani nemáte žádné mimořádné výdaje? Pak vám poradíme, jak s penězi hospodařit.

Nesplácíte horentní půjčky, nedlužíte miliony a máte pocit, že provoz domácnosti zas tak drahý není, ale přesto s penězi stále jaksi nevycházíte. Ve spolupráci s časopisem o bydlení Doma atd. a Irenou Zatloukalovou z Československé obchodní banky, jsme pro vás sestavili užitečné desatero, jak s penězi vyjít.

Zaveďte si sešit výdajů

Psát si detailně, co a kde utratíte, není zrovna zábava a většina lidí to nedělá. Ale zkuste to vydržet alespoň měsíc – pak vám to půjde buď samo, nebo si alespoň uděláte přehled o tom, za jaké hlouposti utrácíte. Snadněji tak zjistíte, kde ušetřit.

Tip Kafe.cz

Evidenci výdajů vaší domácnosti si můžete vést i na internetu! Pokud nesnášíte sešity a papírování, je to ten správný tip pro vás. Najdete ji zde: http://www.vydaje.cz/evidence.

Peníze, Šetření

Nechte si poslat SMS

Kvalitní internetové bankovnictví vás umí textovou zprávou upozornit na jakýkoliv pohyb na účtu. Pípnutí SMS vás může například probrat z nakupovací mánie v obchodním centru, vrátit nohama na zem a upozornit, že je čas brzdit.

Neodkládejte platby!

Ať už platíte přes internet, nebo složenkou, nastavte si nutné měsíční platby (nájem, splátky úvěrů, pojištění apod.) tak, aby byly zaplaceny co nejdříve po výplatě. Získáte tak jasnější přehled o zůstatku na účtu po odečtení všech nutných měsíčních výdajů. Není nic horšího, než platit nájem ve chvíli, kdy jste pět tisíc v mínusu.

Pozor na kreditky!

Debetní i kreditní karty jsou bez diskusí velmi užitečný nástroj. Nemusíte u sebe mít hotovost, která by mohla lákat ke krádeži. Máte k dispozici veškeré své peníze a větší svobodu rozhodování. Ale to s sebou nese i zodpovědnost. Je třeba si uvědomit, že i peníze, které nevidíme, jsou stále peníze!

 

 Kam se poděly mé peníze

Tip Kafe.cz

Kam se poděly mé peníze

Knížka pro ty, kteří touží získat větší kontrolu nad svými penězi a chtějí zbohatnout po vzoru Billa Gatese, nebo Donalda Trumpa. Naučíte se dosahovat extrémně vysokých zisků z investic, seznámíte se s akcelerátory peněz, nebudete už pracovat pro peníze, ale necháte peníze, aby pracovaly pro vás

Cena: 176 Kč (knihy.abz.cz)

Nehoda, nemoc, úraz… Co teď?

Možná si říkáte, že vám se to stát nemůže. Nepřejeme vám to. Nicméně dnes a denně přicházejí lidé o práci, nebo díky úrazu či nemoci skončí na delší dobu v pracovní neschopnosti. To může citelně nabourat váš rozpočet, proto mějte na spořicím účtu dostatečnou rezervu; ideálně šesti až devítinásobek svých měsíčních nákladů.

Myslete na budoucnost

S naším důchodovým systémem to nevypadá zrovna růžově, a tak přichází na řadu pravidlo – kdo šetří, má za tři. Proto spořte. Dávejte peníze do penzijního připojištění, zařiďte si životní a úrazové pojištění. Informujte se ve spolehlivé bance na možnosti investování do zajištěných fondů, ideálně takových, které dokážou přeskočit i inflaci.

Učte děti vnímat cenu peněz

Výchova ke správnému hospodaření musí začít už v dětství. Děti vnímají své rodiče jako bezedné kasičky, které odněkud berou peníze proto, aby jim zařídili nový, hezký pokojíček nebo koupili pěknou hračku. Často mají pokřivený pohled na reálnou hodnotu věcí a na náročnost získání financí na jejich pořízení. Učte děti zasloužit si peníze drobnými činnostmi, například pomáháním při domácích pracích.

Plánujte dopředu

Hodláte jít na nákup? Naplánujte si alespoň rámcově na týden dopředu, co budete potřebovat k naplnění žaludků celé rodiny. Když o víkendu vaříte, navařte rovnou i na příští dva dny. Vyjde to mnohem levněji (a pokud budete chtít, i zdravěji), než restaurace a fast foody!

Využívejte internet

Možnosti slev při objednání zboží přes internet nabízí e-shopy i zavedené kamenné obchody. Myslete ale na to, že ne každý internetový obchod je kvalitní; nejděte proto za každou cenu po nejlevnějším kusu.

111 tipů, jak šetřit vaše peníze 

Tip Kafe.cz

111 tipů, jak šetřit vaše peníze

Kniha 111 tipů, jak šetřit vaše peníze vysvětluje princip, jak šetřit. Naučí vás dívat se na šetření a na vaši i světovou finanční krizi s nadhledem. Poradí vám, jak dělat praktické věci zajímavě a jak se umět bavit tím, že nic nemáte. Vysvětlí vám, jak z ničeho udělat moc a jak to moc využít naplno. Tato kniha je pro lidi, kteří se chtějí naučit šetřit.

Cena: 127 Kč (knihy.cpress.cz)

Za dobrou práci dobrá odměna

Pokud za měsíc zjistíte, že se vám podařilo ušetřit výraznou částku, odměňte se za to. Vezměte část z našetřených peněz a pořiďte si pro sebe odměnu. Budete pak pro další měsíc dvojnásob motivováni!

 

Nejnovější články

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena