Nosní sliznice je velmi citlivá a je protkána spoustou drobounkých krevních cév – kapilár, které se snadno poškodí. Pokud se kterákoli z těchto drobných cévek protrhne, způsobí to krvácení z nosu. Příčin u dětí bývá samozřejmě spousta. Nejčastější jsou různé pády, při kterých se udeří do nosu.

Příčinou je i nachlazení

Spustit krev se ale také může, pokud si dítě do nosu něco strčí, a tím si přivodí poranění. Ale i pouhé silnější vysmrkání může vyvolat krvácení! Rozšíření a prasknutí kapilár bývá také způsobeno zánětem, jehož příčinou je třeba nachlazení, alergie nebo suchý zimní kašel. Když je krvácení způsobeno těmito příčinami, nebývá bolestivé. Může se ale stát, že se dítě v noci probudí a nalezne červené skvrny na polštáři nebo pyžamu. Pokud se krev spustí v noci, může ji dítě také spolknout.

Ztráta krve bývá minimální

Jestliže dítě ztratí při krvácení z nosu mnoho krve, může se stát, že spolykanou krev vyzvrací, nebo vyloučí v podobě velmi tmavé stolice. Ať už krev teče proudem nebo v malých praméncích, její ztráta většinou nebývá nijak velká. Krvácení z nosu sice některé děti pěkně vyděsí, ale ve většině případů je zastavíte bez zásahu lékaře. Protržená cévka se do deseti dnů zcela zhojí. Pokud vaše dítě krvácí z nosu častěji než jednou za měsíc, navštivte s ním lékaře, který stanoví pravděpodobnou příčinu krvácení.

Jak zastavit krvácení?

Dítě posaďte zpříma. Nakloňte mu hlavu dopředu (ne dozadu). Na nosní přepážku přiložte palec a ukazovák a pevně ji stiskněte tak, aby se zpomalilo krvácení ale ne tak silně, abyste dítěti způsobila poranění. Přepážku tiskněte asi deset minut. Poté zkontrolujte, jestli se krvácení zastavilo. Pokud ne, stiskněte přepážku na dalších deset minut. Jestliže dítěti teče z nosu stále krev i po dvaceti minutách, zavolejte lékaře. Další známý způsob jek zastavit krvácení spočívá v tom, že se dítěti na nos přiloží sáček s ledem. Působením chladu se stáhnou krevní cévy, což pomůže zastavit krvácení.

Kafe.cz radí:

  • Když se dítěti podaří zastavit krvácení z nosu, mělo by zůstat alespoň hodinu v klidu a několik hodin byste se měla vyhýbat dotýkání jeho nosu.
  • Nikdy do nosních dírek nevkládejte vatu. Mohla by se tak ucpat nosní dutina a vytažení krevní sraženiny by pak mohlo způsobit nové krvácení.

Co děláte, když se vašemu dítěti spustí krev z nosu?