MAGAZÍN ŽENY: Krásný & zdravý chrup je vaší nejlepší vizitkou

Shutterstock.com

Toužíte mít krásné bílé zuby bez naprosté chybičky. A přestože si je neustále důkladně čistíte, používáte zubní nit, mezizubní kartáčky, často i ústní vodu, nejste s výsledkem pořád spokojeni. Nebo vám úsměv hyzdí zubní kámen, pigmentové skvrny, či váš chrup není rovný a dokonalý. Vše lze ovšem velmi rychle vyřešit.

Článek najdete v magazínu Deník Ženy - měsíčníku, který každý poslední čtvrtek v měsíci obdrží všichni čtenáři Deníku.

Říká se, že kdysi jste průměrného Čecha poznali podle nevábného úsměvu a špatného vzhledu zubů. „Osobně si myslím, že se nejednalo pouze o Čechy, ale možná o celý východní blok nebo Balkán. Souviselo to i s tím, že zubařská péče spočívala pouze v možnostech hrazených pojišťovnou. V pozdější době se ale v zubařině začalo s možností přímých plateb, pacient tak má možnost si připlatit za lepší materiál i čas stomatologa. Díky tomu může zubař investovat do modernějšího vybavení, kvalitnějších materiálů a prodloužení zhotovení daného výkonu, nezávodí s časem, aby ošetřil co nejvíce pacientů,“ vysvětluje MUDr. Adéla Tikovská z Adéla Dental Care v Praze na Folimance.

Ano, všichni tak nějak víme, že zuby je nutné čistit alespoň dvakrát denně, nejlépe pak po každém větším jídle. Stačí dvě minuty, ale správně. Dobrou variantou může být i sonický zubní kartáček, který díky jemným vibracím a malé hlavici vyčistí téměř vše. V záloze však jsou i další pomocníci: ústní voda, zubní nit a mezizubní kartáček. Jednoduché, že? Tak proč to vždycky nefunguje?

Pro krásné zuby je totiž nejdůležitější prevence, tedy vyšetření u zubního lékaře jedenkrát za půl až tři čtvrtě roku. „Zubní kaz mít nemusíte, když pečujete o svůj chrup. Kdo tak činí, ušetří si minimálně na jedno auto, nemluvě o bolesti a jiných problémech,“ uvádí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Zamyslete se ale i nad návštěvou dentální hygienistky. Co vlastně konzultace obnáší? „Řekla bych, že pacienti většinou přicházejí, aby se dozvěděli co nejvíce o prevenci a jak o svůj chrup nejlépe pečovat. Hygienistka jim práci usnadní a odstraní veškeré konkrementy, které by jim v ústní dutině dělaly neplechu,“ dodává s úsměvem Adéla Tikovská. Náplní práce hygienistky není pouze kontrola stavu chrupu pacienta a doporučení nejvhodnějšího čištění. Stará se i o odstraňování zubního kamene ultrazvukem a vyčištění pigmentací, způsobených barevnými nápoji a kouřením, pomocí pískování nebo lešticí pastou. Šetří tak čas nejen zubnímu lékaři, ale také vám. Pokud totiž uděláte pro svůj chrup maximum, je možné, že při další návštěvě ordinace nebude mít zubařova vrtačka do čeho vrtnout, kaz i chronické záněty dásně nebudou mít šanci. Stomatologové doporučují návštěvu dentální hygienistky dvakrát ročně. Odstranění zubního kamene, plaku, pigmentových skvrn a další ošetření závisející na stavu zubů pacienta není nikterak bolestivé a ošetření trvá zhruba hodinu. I když si službu pacient hradí sám, vyplatí se mu do ní čas od času investovat.

Je libo Hollywoodský úsměv?

Pokud máte problém se zabarvením zubní skloviny a nemáte krásné zuby ani po dentální hygieně, přichází na řadu bělení zubů. „Souvisí to i s dnešním trendem fyzické krásy a bělostného hollywoodského úsměvu. Záleží na vás, zda chcete mít bílé zuby hned v ordinaci, nebo během několika dní doma,“ vysvětluje Adéla Tikovská. V zásadě jsou možné dvě varianty, domácí a ordinační bělení, obojí je ovšem vhodné pouze pro zdravé zuby, které nemají neléčené kazy. Před bělením je nutná konzultace a vyšetření u stomatologa a doporučuje se i výše zmiňovaná dentální hygiena. Aby bylo ošetření účinné, musí lékař určit i pravou příčinu zabarvení chrupu, někomu zuby ztmavnou po lécích, jinému po úrazu a následném odumření zubní dřeně.

Domácí bělení představuje nejjednodušší možnou metodu zesvětlení zubů. Pacientovi se podle otisků chrupu zhotoví pryžové aplikátory, které přesně kopírují jeho zuby. Používají se dvakrát denně zhruba dva až tři týdny. Do nich si pak nanáší bělicí gel, jenž odbarvuje pigmenty usazené v zubu, nepůsobí tudíž na zubní sklovinu mechanicky, ale komplexně na celý zub. Pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití, dokoupit pouze bělicí gel a po čase bělicí kúru zopakovat. Domácí bělení dokáže ovšem ovlivnit pouze vlastní barvu zubů. Ordinační zákrok je naopak rychlejším a účinnějším způsobem bělení, při němž lékař na zuby nanese koncentrovaný peroxid (až 40%) a poté může být aktivován pomocí plazma lampy nebo laseru. Po zhruba hodině a půl je hotovo. Keep smiling!

„Výhodou je nejen estetika, korekce barvy, ale také možná motivace, že pacient bude o své zuby lépe pečovat. Nevýhodou naopak zvýšená citlivost a určitá omezení v průběhu procedury. Občasné a odborné bělení je ovšem naprosto bezpečné,“ vyvrací doktorka Tikovská nejčastější mýty ohledně bělení.

Pokud máte zubní implantát, můstek nebo plomby, je potřeba počítat s tím, že barva korunek a výplní se nezmění. To znamená, že po ukončení procedury mohou být tmavší než zbytek zubů. Můžete si je sice nechat vyměnit u svého stomatologa za světlejší, ale nejdříve dva týdny po samotném bělení. A pokud už „bělíte“, vyhněte se barevným potravinám a nápojům, jako jsou například káva, tmavé čaje nebo červená řepa.

Keramika nepatří jen do vitríny!

Na přední zuby, jež jsou probarveny, opotřebovány věkem, křivé, s ulomeným růžkem či s nepěknými mezerami, lze nalepit i keramické fazety, tedy destičky z keramiky o síle 0,5 až 1 mm. Je to nejlepší řešení všude tam, kde dokonalého výsledku nelze dosáhnout pouhým zhotovením bílé výplně, bělením zubů či rovnátky.

Chcete tedy nové krásné zuby? V laboratoři vám zhotoví přesně padnoucí keramické fazety s přirozeným vzhledem, které se na zub lepí speciální pryskyřicí. Můžete se s nimi bez obav zakousnout. Navíc fazety s věkem nežloutnou a také zubní plak, který každý den drhneme při čištění zubů, na nich ulpívá méně. Jde v podstatě o nejrychlejší způsob, jak esteticky ošetřit nevzhledné zuby v předním úseku chrupu. Celokeramické fazety vynikají rovněž svou stálostí a šetrností k zubům, lze jimi upravit tvar, barvu a mírné nepravidelnosti v postavení zubů. Můžete takto ošetřit chrup s neestetickým vzhledem, jako jsou například rozsáhlé výplně nebo vrozené i získané defekty. Rekonstrukce zubů pomocí fazet je možná opět jen po důkladném vyšetření dutiny ústní. Nejprve zubní lékař odstraní všechny kazy, vymění nevyhovující výplně a vyléčí záněty dásní. Poté následuje vlastní ošetření a lékař ukáže pacientovi přibližný budoucí vzhled zubů pomocí plastové formy. Tu si nechá zhotovit po estetické analýze v laboratoři. Následně se chrup podle potřeby upraví, otiskne a při příští návštěvě vám stomatolog fazety připevní. V případě poškození je lze vyměnit bez nutnosti úpravy ostatních keramických fazet.

Zuby na šroubek

Pokud máte uražené, ulámané, nebo snad dokonce vyražené zuby, nasaďte jim korunku. Její zhotovení i nasazení nemusí být zdlouhavé a v některých klinikách vám ji během jedné návštěvy dokonce zhotoví a opravdu rovnou nasadí (samozřejmě za poněkud vyšší cenu).

Pokud ovšem ze zubu nezůstane ani kořen, existuje komplexnější řešení. První možností je implantát, druhou pak osvědčený zubní můstek. Oba způsoby dokážou plně nahradit chybějící zub či zuby. Jde v podstatě o titanový šroubek, který se zavede do čelistní kosti v místě, kde zub chybí, na něj se pak přišroubuje keramická korunka. Implantát je tudíž takovým kořenem zubu. Levnější variantou je můstek, který nahrazuje jeden či více zubů. Je vždy ukotven na dvou pilířových zubech a mezeru po chybějících zubech vyplňuje mezičlen. Chybějící zuby lze samozřejmě nahradit i vyndavací protézou, což dnes, samozřejmě, lidé (zejména v produktivním věku) volí málo.

Pro zavedení zubní náhrady je ale třeba dostatečné množství kosti. Pokud se při vy šetření zjistí, že je jí nedostatek, přistoupí se k takzvanému doplnění. Ve vzácných případech může dojít i k tomu, že místo „třetích zubů“ doporučí zubař i jiné řešení. Vložení náhrady probíhá většinou v místním znecitlivění. Pacient vnímá dotek a tlak, jinak je výkon nebolestivý. Když se přesto bojí, může zvolit i celkovou anestezii. Po výkonu jsou minimální pooperační obtíže, v případě doplnění kosti nebo měkkých tkání je hlavním pooperačním příznakem otok, který trvá zhruba šest dní, úplné vyhojení ovšem i několik týdnů. V některých případech lze implantát opatřit korunkou ihned po jeho zavedení. Ta je však vždy pouze dočasná a po zahojení místa implantace se vymění za trvalejší náhradu. 

Je implantát vhodný pro každého? „To je vždy otázka pro konkrétního implantologa. Někdo ho zavede kamkoliv a jiný stomatolog bude naopak klást požadavky – například vyhovující hygienické podmínky ústní dutiny, požadovat pacienta nekuřáka, absenci zánětů, dostatek kosti či klienta bez závažných celkových onemocnění. Cena je opravdu variabilní, záleží na použitém materiálu, ale i volbě kliniky. Díky tomu se může pohybovat v rozmezí 10 až 50 tisíc korun. Ale při komplikovaných situacích i více,“ upozorňuje MDDr. Tikovská.

Rovnátka jako drahý šperk

Zatímco před lety nosili rovnátka pouze pubescenti (a mnozí jen z rodičovského donucení!), dnes se jimi pyšní i lidé v produktivním věku. Bohužel, jde o finančně nákladnou záležitost. Nebo to už neplatí? „Možná, že kdysi četnost nošení rovnátek ovlivňovala právě cena a to, co nám umožňovala tehdejší doba. Dnes víme, že správným postavením zubů neřešíme pouze estetiku, tedy rovné zuby, ale i funkčnost celého chrupu, a tudíž jeho trvanlivost,“ říká MDDr. Adéla Tikovská. Mít zuby v lati ale není žádná láce! „Při použití levnějších, čínských materiálů může stát celá léčba kolem 25 tisíc korun za obě čelisti. Pokud se použije kvalitní americký materiál, bude to okolo dvojnásobku,“ vysvětlil pražský ortodontista Ondřej Suchý. Cena v okrajových lokalitách může být nižší než v krajských městech či Praze. Přesto na ně některé zdravotní pojišťovny lidem přispějí. Hlavní je vždy správně posoudit vadu, ortodontista vám rovněž musí nastínit pravděpodobný postup léčby. Následuje vstupní vyšetření, kdy je chrup důkladně vyšetřen, vyfocen, jsou zhotoveny otisky a většinou i rentgenové snímky. Po analýze modelů je zhotoven léčebný plán, často i několik variant.

Ostatně rovnátka vás nemusejí vůbec hyzdit, lze si pořídit neviditelné zámečky, barevná rovnátka nebo dokonce rovnou drahý aparátek ze zlata. „Neviditelná rovnátka? Pokud s nimi budeme moci řešit všechny vady, tak proč ne, je to pohodlné a hygienické. A zlato? V dnešní době alergií, zaplať pánbůh za něj,“ dodává Adéla Tikovská. Ale ruku na srdce – nejde už o zbytečnou rozmařilost?

Hity jsou pouze v hudbě

 Zatímco Češi si v posledních letech nechávají vyměňovat amalgámové plomby za bílé, v zahraničí se bílá móda tolik nehrotí. Překvapivě vám i spousta cizinců, na první pohled s dokonalým chrupem, odhalí při úsměvu tmavé plomby na stoličkách. „Jsou země, kde je amalgám léta zakázán. U nás nově od roku 2018 mají na bílé výplně právo děti, těhotné a kojící. V dnešní době kvalitních bílých výplní bych si amalgám dát nenechala, nemluvě o tom, jakou ekologickou stopou jsou pro naše prostředí. Ale stále platí názor, že kvalitně udělaný amalgám je lepší než nekvalitně zhotovená kompozitní výplň,“ myslí si Adéla Tikovská. A jaké jsou nejnovější hity ve stomatologii, ať už z hlediska zdraví, či pouhé estetiky? Otázka stomatoložku rozesměje. „Hity jsou pouze v hudbě… Medicína jako taková jde velmi rychle dopředu, jak v nových technologiích, tak i materiálech. Ovšem zdraví má ve svých rukou sám pacient a záleží na jeho přístupu. Zubařina je ve své podstatě mechanická záležitost. Dnes jsou lidé měřeni zevnějškem, a co si budeme povídat, krásný, zdravý a voňavý chrup je vaší nejlepší vizitkou.“

Článek najdete v magazínu Deník Ženy - měsíčníku, který každý poslední čtvrtek v měsíci obdrží všichni čtenáři Deníku.

 

Nejnovější články

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena