Znáte to, navzdory předsevzetí, že děťátko necháte spát jen v jeho postýlce, je všechno jinak. V noci ho kojíte a už nemáte sílu ho ukládat zpět do postýlky. A protože táta vstává ráno brzo do práce, pošlete ho spát vedle. Za rok to vypadá tak, že manželská postel je výsostné území pro vás a vaše dítě.

Kde číhá nebezpečí?

  • Odstrčený chlapeček – V mužích je pořád něco z malých kluků, toužících po maminčině náruči. Pozor, ať pro samou péči o malého miláčka nezanedbáte toho velkého. Nedopusťte, aby na dítě žárlil!
  • Jak to, že jsi nevyspalá? Já se vyspal dobře! – Muž odsunutý v dětském pokoji prostě zavře oči a usne. Nevidí, že vy šestkrát za noc vstáváte, kojíte a přebalujete.
  • Mamánek – Dítě by mělo trávit čas pokud možno rovnoměrně s oběma rodiči. Zvykne-li si usínat výlučně s maminkou, může se na ni abnormálně fixovat.
  • Bude ještě někdy sex? – Po porodu v ženě často něco přecvakne. Zcela se zaměří na své dítě a sex pro ni přestává být důležitý. U mužů to tak není. Prvních pár měsíců mají pochopení, ale po roce jim trpělivost dochází. To, že nespí se svou ženou nejen v posteli, ale ani v ložnici, intimnímu životu nepřidá! Pozor, ne každému chlapovi stačí k odreagování sport!

Kafe.cz zjistilo: Co na to ženy?

Jiřina:

„Do porodu svého první syna, kterému je dnes rok a půl, jsem vedla se svým manželem spokojený sexuální život. Dokonce nejlepší za celý svůj život. Od porodu však na to nemám skoro žádnou chuť. Nemusím se milovat dva měsíce a vůbec mi to nechybí. Milovat se dokážu jen se sebezapřením a jen proto, že mám svého muže ráda. Ptala jsem se svého gynekologa, jestli to nemůže být následek těžkého porodu (rodila jsem za pomocí kleští). Doktor mi ale řekl, že jsem naprosto v pořádku. Přitom spousta kamarádek tvrdí, že po porodu je to ještě lepší než před ním. Před týdnem mi manžel oznámil, že frekvence jednou za 4-6 týdnů mu dělá problémy a že bude lepší se nemilovat vůbec. Nevěděla jsem, co mu na to mám říct, protože mi bohužel mluvil z duše…“

Co s tím?

Máte-li doma nespavé a ubrečené miminko, asi nemá cenu manžela nutit spát v ložnici, aby nedošlo k intimnímu odcizení. Když bude celou noc vzhůru a v pět vstane do práce nevyspalý a vzteklý, rodinné pohodě tím nepřidáte. V tomto případě zaveďte společné spaní alespoň o víkendu. A klidně ho nechejte k dítěti vstávat, ať ví, o čem to je. I pro miminko je důležité vědomí, že se o něj stará maminka i tatínek.

Dítě půjde do pokojíčku?

Jak které. Může se stát, že přesto, že jste se opravdu vyřádila při zařizování dětského pokoje a je tak úžasný, prcek do něj chtít nebude. Půlku noci hystericky propláče. Nechápe, proč musí z vašeho společného pelíšku pryč. Zkuste to nejprve s pomocí uspávacích rituálů. Zpočátku budete považovat za úspěch, že v pokoji při pohádce usne a za hodinu se s pláčem přestěhuje do manželské postele. Později však získá pocit jistoty, že vás oba, i s tatínkem, najde vždycky a na stejném místě. No a nakonec vydrží celou noc a vy můžete v ložnici v klidu začít pracovat na sourozenci.

Kafe.ce zjistilo: Co na to ženy?

Jana:

„Myslím si, že miminko má spinkat co nejblíže mamince, ale nemyslím si, že je dobré, aby spalo v posteli u rodičů. 1, Bude se hůře smiřovat s tím až bude odloženo do postýlky, 2, rodiče se dobře nevyspí a jsou pak unavenější a 3, miminko může některý z rodičů zalehnout nebo na něj přetáhnout přikrývku! Proto si myslím, že je bezpečnější, i co se týká hygieny pro miminko lepší, mít svoji postýlku – těsně u postele rodičů, aby maminka slyšela, jak miminko dýchá a mohla ho třeba i pohladit, podat ruku… Mám dvě děti – ve věku jedenáct let a dva měsíce.“