Žena a rodina je vždycky u muže na prvním místě. Jistě, jenže záleží na tom, která. Pokud se bláhově domníváte, že je to jeho partnerka, pak jste se asi nesetkala s mamánkem. Jeho životu totiž vládne žena také – ovšem jeho matka. Staré dobré rčení, že »Maminka má vždycky pravdu«, u něj platí dvojnásob a na partnerském vztahu se to bohužel neblaze podepíše…

Maminčin mazánek: Co řekne maminka, je svaté

„Když jsme se seznámili, myslela jsem, že je to ten pravý muž mého života. Byl milý a pozorný, byla jsem zamilovaná, a tak mi vůbec nepřišlo divné, že mu neustále volá nebo píše jeho matka,“ vypráví svůj příběh devětadvacetiletá Věrka. „Brzo mě s ní seznámil a zpočátku se ke mně chovala velmi mile. Ovšem jen do chvíle, než jsme spolu s partnerem začali chtít bydlet. Začala se mnou bojovat, a samozřejmě vítězila. Věty typu "Ale mamka říkala, že…", "Mamka to dělá tak…", "Maminka říkala, že takto to je lepší" apod. byly na denním pořádku. Neměla jsem na to sílu a nakonec se s ním rozešla. Vrátil se k mamince a už se neozval,“ dokončuje svůj příběh.

Recept proti mamánkům: Odstěhovat se

Mít za partnera maminčina mazánka, zkráceně řečeno mamánka, rozhodně není žádná slast – tedy pokud se nesmíříte s tím, že vždy budete až ta druhá a že jeho maminka bude vše vědět nejlépe. I kdybyste uměla vařit jako šéfkuchař v grandhotelu, vypadala jako topmodelka a vydělávala jako Rothschild, nikdy nebudete lepší než jeho matinka.

Bojovat se s tím dá jen někdy (záleží na věku mamánka), ale těžko a pomalu. Chce to obrovskou trpělivost a pevné nervy. „Jediný recept, který můžu dát všem ženám, co se zapletou s mamánkem, je: odstěhovat se. A to hodně daleko, nelépe přes celou republiku. Jen pokud nebude mamince na dohled, může se vám podařit ním něco udělat,“ svěřuje se pětatřicetiletá Dana. „U nás to bylo na rozchod. Tchýně rozhodovala i o tom, jaké barvy mám nosit, nebo jaké si vybrat tapety. Kdybychom se neodstěhovali, rozvedli jsme se,“ dodává.

KAFE.cz zjistilo: Jak poznat mamánka?

  • Ač mu již dávno není osmnáct, stále bydlí u maminky, která mu pere, žehlí, vaří… A bohužel i řídí život. Pokud s rodiči náhodou nebydlí, je pod neustálým dohledem – a většinou v bytě, který patří mamince.
  • S maminkou je v neustálém kontaktu – volá mu, píše SMSky, maily, možná spolu i chatují a píší si přes Facebook. Cokoli řekne, je geniální – cokoli řeknete vy, je hloupost.
  • Nejsou moc samostatní, jsou zvyklí na maminčin servis. Nemívají ani příliš kamarádů, a to proto, že každého musí schválit maminka – a ta jich moc nepovolí.
  • Sami se mají problém rozhodnout a mění názory. A to proto, že za ně vše rozhoduje maminka a jejich názor se upravuje dle toho, co na danou věc řekne ona…

Anketa KAFE.cz:

Dokázala byste žít s mamánkem?

Michaela (24): „Těžko říct, zatím jsem takového nepotkala. Ale kamarádka měla vztah s mamánkem a rychle ho poslala k vodě. Prý jeho matka rozhodovala o tom, jaké si má koupit spodní prádlo, protože jen ona věděla, co má syn rád.“

Aneta (33): „Jednoho mamánka jsem si vzala za manžela. Naštěstí jsme byli hodně mladí, takže se s ním něco málo udělat dalo. Ale trvalo mi deset let, než jsem dosáhla toho, že dokázal mamince odporovat. Pokud někdo jde do vztahu s mamánkem, opravdu musí mít bezmeznou trpělivost…“

Lada (54): „Mám téměř třicetiletého syna, bydlí s námi a z rodného hnízda se mu nechce. Ano, můžete říct, že je mamánek, protože se o něj stále starám, jako když byl malý. Ale – pokud si najde partnerku, nehodlám jim mluvit do života. Sama si vzpomínám, jaké to bylo, když mně do něj mluvila tchýně…“

Zažila jste vztah s mamánkem? Napište nám do diskuze!