Lady Dermacol pro magazín ŽENY: Neodpočívám, mám stále co dělat

Profimedia.cz

Název české kosmetické značky Dermacol, která si za své letité působení získala řadu příznivců, je odvozen od jednoho z vůbec prvních krycích make-upů na světě, u jehož zrodu v 60. letech stála první dáma české kosmetiky Olga Knoblochová. Žena, které jen málokdo řekne jinak než Lady Dermacol, v letošním roce oslaví již 85. narozeniny, životním optimismem a entuziasmem však předčí i mnohem mladší ročníky.

Článek najdete v magazínu Deník Ženy - měsíčníku, který každý poslední čtvrtek v měsíci obdrží všichni čtenáři Deníku.

„Krycí make-up Dermacol je mou srdeční záležitostí. Nejen proto, že jsem byla u jeho vzniku, ale i proto, že vím, kolika lidem pomohl zachránit jejich vzhled i psychiku. V dnešní době se mnoho věcí dá léčit, například laserem, ale tehdy nic takového nebylo. Pokud šlo o poruchy pigmentace či névy, jedinou možností bylo je překrýt,“ vypráví paní Olga.

Nabídka z Hollywoodu

Myšlenka vyvinout make-up s plnou krycí schopností vznikla v období, kdy Olga Knoblochová pracovala v Ústavu kosmetiky, prvním specializovaném pracovišti v Československu zaměřeném na péči o vzhled, zdraví a krásu. „Myslím, že jako zdravotnické zařízení předešel dobu, nejen krásným prostředím, ale i dokonalou a komplexní péčí.“ Přestože byl Ústav kosmetiky v tehdejší době špičkovou institucí plnou předních odborníků, s některými defekty na pleti si poradit nedokázali. Oslovili tedy inženýra Boublíka z Filmového studia Barrandov, který ve spolupráci s paní Olgou dal vzniknout prvnímu českému krycímu make-upu. Jeho vysoká kvalita zaujala i amerického filmového producenta, díky němuž se Dermacol dostal až do Hollywoodu.
„Přiletěl na Barrandov jednat o filmové spolupráci, zatímco jeho paní u mě absolvovala kompletní kosmetické ošetření včetně nalíčení. Měla v obličeji drobné pigmentové změny, které jsem zakryla make-upem. Ona i její manžel byli z výsledku nadšení a do dvou týdnu přišla z Hollywoodu nabídka na uzavření licenční smlouvy,“ vzpomíná paní Olga. V této době již pracovala pro Filmové studio Barrandov, ale jak sama říká, opustit Ústav kosmetiky pro ni nebylo lehké. „Bylo to mé nejtěžší životní rozhodnutí. Ale přestože mi tehdejší ředitel ÚK řekl, že budu litovat, nikdy jsem nelitovala. Mám ráda životní výzvy a být u něčeho od začátku. Tak jsem si vybrala Barrandov a začala éra Dermacol. Odmala jsem zásadová, když něco dělám, tak pečlivě. No a vyplatilo se.“

Make-up nestačil

Jak se však z barevného krycího krému stala značka, nabízející širokou škálu produktů od pečující po dekorativní kosmetiku? „Make-up nestačil. Při mých předváděních jsem potřebovala nejprve použít odličovací emulzi, abych mohla krém aplikovat na čistou pleť. Zpočátku jsem tedy používala konkurenční značky. To se ovšem nelíbilo kolegovi Boublíkovi, a tak jsem navrhla, ať pod značkou Dermacol začneme vyrábět i ostatní kosmetické produkty. Postupně vznikla ucelená řada přípravků péče o pleť a tělo, opalovací prostředky i dekorativní kosmetika.“ A byla to rovněž ona, kdo se postaral o perfektní propagaci produktů. „Pořádali jsme přednášky spolu s praktickým předváděním. To je pro koncové zájemce vždy atraktivní, neboť ihned vidí výsledek. Psala jsem také odborné články, publikovala, natáčela pro rozhlas a televizi. Vítali mě jako Lady Dermacol. A už mi to zůstalo.“
V roce 1990 založila Unii kosmetiček, jíž byla až do roku 2011 prezidentkou, nyní je čestnou členkou. V 90. letech rovněž stála u zrodu Institutu profesionální kosmetiky, v níž se školily nové kosmetičky, vydala několik knih i učebnic, pořádá přednášky péče o pleť. Přes svůj pokročilý věk je stále velmi aktivní a do představy o klasické důchodkyni má daleko. „Já neodpočívám. Mám stále co dělat a lenošit nevydržím,“ uvádí paní Olga. „Den předem si udělám program na den další. Nemám ráda zmatek a spěch, ten vytváří nervozitu a deprese. Hlavní je být nad věcí. Já jsem v jádru optimista, nevybuchuji, ale reaguji na věci s rozmyslem. Svým dětem jsem vždy radila, aby všechny problémy nechaly projít 24hodinovou úvahou,“ prozrazuje Olga Knoblochová svůj recept.

Sama na tři děti

Ne vždy byl její život procházkou růžovým sadem. Své tři děti musela vychovávat sama. „Asi si mnozí dovedou představit, jak náročné to bylo. Tehdy se pracovalo i v sobotu, nákupy byly jiné než dnes, všude byly fronty a sortiment byl rozprostřen do samostatných obchodů. Nyní se dá téměř vše sehnat na jednom místě, a to i o víkendech či večer. Hodně mi pomáhali moji rodiče. Jenže oba zemřeli, když byly děti poměrně malé. Já jsem hodně cestovala do zahraničí, na veletrhy i předvádění pro Dermacol,“ vzpomíná na náročnou životní etapu. Skloubit práci, péči o domácnost a starost o děti se jí podařilo díky organizačnímu talentu.

A co by jako první dáma české kosmetiky poradila ženám v péči o pleť? „Každá žena by měla dbát především na večerní odlíčení pleti. Pokožka si potřebuje přes noc odpočinout, vstřebat v čistém prostředí a ve spánku potřebné krémy pro daný typ. Přesně tak to dělala i má maminka, večer si dokonale umyla pleť a natřela se krémem. A totéž provádím již od mládí i já,“ uzavírá Lady Dermacol.

Článek najdete v magazínu Deník Ženy - měsíčníku, který každý poslední čtvrtek v měsíci obdrží všichni čtenáři Deníku.

 

Nejnovější články

2008 - 2018 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena