Kdo vítězí v boji proti chřipce a nachlazení?

shutterstock.com

Prodávají se po milionech a na chřipku či nachlazení jsou lékem první volby. Paralen a Acylpyrin má v lékárničce každý. Který je „lepší“, se říci nedá. Rozdíly a specifika užívání ale mají oba, vybírejte podle nich.

Chřipka a nachlazení

Obecně užíváme souhrnný název „chřipka“ pro akutní respirační onemocnění převážně virového původu.

Nachlazení ani chřipka se neléčí antibiotiky – ta se nasazují až při komplikacích v podobě bakteriální infekce (angína, zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek…).

Léčba by měla být především symptomatická – omezení zátěže, klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamíny.
Proti horečce se podávají antipyretika – léky, které jsou volně prodejné.

Paralen x Acylpyrin

Oba jsou na poli pomoci proti virózám a chřipkám českou klasikou.
Tyto léky neřeší příčinu onemocnění, pomáhají s jejími symptomy (především horečkou a bolestí).
Jak se léky vyrábí? Podívejte se do zákulisí farmaceutické firmy.

PARALEN

•    Patří mezi nejčastěji používaná antipyretika v České republice, obsahuje účinnou látku paracetamol.
•    Současně působí zmírnění svalových a kloubních bolestí spojených s průběhem virózy.
•    Je vhodný především pro pacienty s trávicími problémy, protože nedráždí žaludek.
•    Neobsahuje laktózu ani lepek a mohou jej užívat i diabetici.
•    Po konzultaci s lékařem jej lze krátkodobě užívat i v těhotenství.

Dávkování a rizika
•    Maximální denní dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let je 8 tablet.
•    Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) se nesmí překročit denní dávka 5 tablet.
•    Nejvyšší jednotlivá dávka je u osob s tělesnou hmotností nižší než 50 kg 1 tableta, u osob s tělesnou hmotností 50 kg a více 2 tablety.
•    Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.
•    Léky s obsahem paracetamolu se nesmí kombinovat s alkoholem – hrozí vážné poškození jater, předávkování paracetamolem může být příčinou akutního selhání jater nebo ledvin.
•    Nebezpečí představuje především kombinace léků, kdy si pacient neuvědomí, že různé léky obsahují stejnou účinnou látku.

ACYLPYRIN

•    Je nejstarší synteticky připravené léčivo, jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová.
•    Tlumí bolest a snižuje horečku.
•    Obecně není vhodný pro děti (viz Dávkování a rizika).

Dávkování a rizika
•    Maximální denní dávka pro dospělého je 8 tablet denně (max. 2 najednou).
•    Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.
•    U dětí při užití Acylpyrinu hrozí tzv. Reyův syndrom – život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí, proto by se lék neměl bez porady s lékařem dětem do 15 let vůbec podávat.
•    Ve vyšších dávkách má i protizánětlivé účinky – bez porady s lékařem jej ale neužívejte delší dobu nebo preventivně.
•    Předávkování se projevuje hučením v uších, bolestmi hlavy, zvracením, poruchami dýchání, křečemi, rozvratem vnitřního prostředí a poruchami vědomí. Objeví-li se tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.

Další možnost: horké nápoje

•    Jiná forma podání léku proti chřipce, oblíbená v posledních letech.
•    Obvykle obsahuje kromě paracetamolu i vitamín C a látku uvolňující ucpaný nos.
•    Velmi dobře funguje v krátké době po požití, uvolňující účinek má i vysoká teplota vypitého nápoje.
•    Existují v několika variantách chutí (citron, lesní ovoce, med…).
•    Nesmí se kombinovat s dalšími léky na symptomy chřipky a nachlazení.
•    Nevýhodou je vyšší cena než za tablety.
 
comments powered by Disqus

2008 - 2016 © Astrosat Media s.r.o.

Všechna práva vyhrazena