Muži jsou sice podle žen „bebíčka“, ale co se týče vážných onemocnění, i o své auto se starají více než o zdraví. Na ženách pak je odpozorovat odchylky od normálu a donutit muže, aby zašli na „garanční prohlídku do servisu“. Už mnohokrát tak ženy zachránily nejenom život muže, ale také společný vztah. Co všechno může muže trápit? Kafe.cz připravilo několik ryze „mužských“ onemocnění, která mohou vést k větším zdravotním obtížím. Některé zpočátku jen otravují, jiné zase pěkně vyděsí.

Kafe.cz zjistilo:

  • Více než 60 % mužů až rok otálí s návštěvou lékaře při vážnějších problémech. Zhruba 20 % navíc otálí až tři roky. A to i v případě, že se jedná o poruchu erekce.

Chrápání může značit potíže

Večer se těšíte do postele, spokojeně uleháte, ale dřív než stihnete zabrat, váš muž lehne na záda, tvrdě usne a začne chrápat. A vy mlaskáte, strkáte, probouzíte a chrápání neustává. Každé ráno se tak probouzíte nevyspalá a trpí nejen vaše zdraví, ale také společné soužití. Navíc to není jen takový „estetický“ problém, chrápání totiž může ohrožovat lidské zdraví. Kromě chrápání způsobeného alkoholem, prášky na spaní, nachlazením, alergií, nadváhou nebo zraněním může chrápající jedinec také trpět syndromem obstrukční spánkové apnoe. Což znamená, že může docházet k zástavě dechu během spánku – a to až 100x za jednu noc.

  • Kdy už je to riziko: Při spánkové apnoe dochází ke snížení přívodu kyslíku a to může způsobovat problém během dne – únava, podrážděnost, neklid. Tím dochází také k ohrožení třeba při řízení auta. Z dlouhodobého pohledu může také způsobit vysoký krevní tlak, srdeční záchvaty nebo mrtvici.
  • Jak ho léčit: Chrápající by měl navštívit specialistu ORL, kde se dýchací cesty pořádně prošetří, při nálezu nějakých abnormalit dojde k jejich odstranění. Pokud by problémy nezmizely, je dobré navštívit spánkovou laboratoř, kde dojde k vyšetření a zjištění, zda nemocný trpí spánkovou apnoe. A možnosti léčby – ventilátor, klasická chirurgická operace, laserová operace či ortodontické tělísko nebo nosní proužky.

Problémy s prostatou

Prostata – další z mužských problémů, které se nevyhýbají ani těm mladším. A kdy navštíví muži odborníka? Většinou až na nátlak manželky nebo přítelkyně. A jak se projevuje? Slabým a přerušovaným proudem moči, krví v moči nebo ve spermatu, bolestí při močení. Pánové se většinou vyhýbají návštěvě urologa, protože je tak čeká nemilá prohlídka, při které dochází i k vyšetření konečníku.

  • Kdy už je to riziko: Ze začátku se problémy projevují jen mírně a i to už je znakem, že se něco děje. Povětšinou v takovém případě pomohou i doplňky stravy z lékárny, které příznivě ovlivňují potíže s prostatou. Jakmile už dochází ke ztíženému, bolestivému a častějšímu močení, je potřeba konzultovat problémy s odborníkem. A pokud se objeví krev, není na co čekat.
  • Jak ho léčit: Donuťte muže k návštěvě praktického lékaře, který doporučí partnerovi odborníka. Nejspíše urologa.

Když to vázne v posteli

Mužské ego zde hraje hlavní roli – většina z nich raději bude předstírat enormní množství práce, únavu a nezájem o sex, než aby přiznali, že jejich mužství je v ohrožení. Často tak návštěvu odborníka odkládají, ale neuvědomují si, že tím svůj problém mohou zhoršit, a to i co se týče partnerského svazku.

  • Kdy už je to riziko: Jakmile k problému dochází opakovaně a muž na varovné signály svého těla nereaguje dlouhodobě. Nejde jen o problém s chlapáctvím, ale poruchy erekce mohou signalizovat vážnější problémy. Jaké třeba? Problémy se srdcem, zjištění problému v předstihu může znamenat pomoc ještě před infarktem. Také mohou značit rakovinu, cukrovku, problémy s krevním tlakem, nedostatečnou hladinu testosteronu, autoimunitní onemocnění nebo také psychické problémy.
  • Jak ho léčit: Ihned ho dostaňte k lékaři! Třeba je problém jen v množství stresu v práci, nebo třeba lécích, které bere na vysoký tlak či cholesterol. Někdy stačí jen změnit jídelníček, dodat pár „afrodiziakálních“ potravin, přidat doplňky stravy. Rozhodně se ale nevyplatí tento problém přehlížet.

Pivní břicho není jen estetický problém

Název „pivní břicho“ není tak moc přesný. Nevzniká totiž jen nadměrným pitím piva. Vlastně může jej mít i muž, který alkoholu příliš neholduje. Ženám se většinou ukládá tuk rovnoměrně po celém těle (někdy se za to nenávidíme, ale v podstatě jsme méně ohrožené), zatímco mužům se tuk ukládá právě v oblasti pasu. A jde většinou o tzv. viscerální tuk, což je skrytá tuková vrstva uložená přímo na orgánech. A tak vzniká větší riziko cukrovky, rakoviny střeva, kardiovaskulárních onemocnění a také infarktu.

  • Kdy už je to riziko: Mírné riziko vzniká u obvodu pasu u mužů kolem 94 a více centimetrů, pokud má muž 102 centimetrů a více, je už přímo ohrožen.
  • Jak ho léčit: Je dobré navštívit odborníka (a to výživového poradce nebo dietologa), ten navrhne vhodné složení jídelníčku a aktivitu, která povede ke spalování tuku právě v oblasti břicha. Navíc může lékař předepsat léky, které pomohou při shazování skrytého tuku.

Co ještě může muže trápit:

  • arterioskleróza – kornatění tepen
  • osteoporóza – řídnutí kostí
  • snížení funkcí nervové soustavy
  • pokles tvorby spermií
  • snížení tvorby červených krvinek

Mohlo by vás také zajímat: Když muž stůně - Druhy pacientů nebo Jak muži prožívají vzrušení