Nejlepší vánoční filmy (na které se opět vyplatí koukat)

Thinstock, archiv pořadů

Fotogalerie k článku

Od vánočních filmů nečekáme překvapení, novost zápletek a nečekané zvraty. Právě naopak: dělají nám radost tím, že jsou každý rok stejné. Připomeňme si ty, které milujeme nejvíc.

Anděl páně

ČT 1, pondělí 23.12. ve 20:00

Natočit originální českou pohádku je v posledních letech čím dál obtížnější. Režiséru Jiřímu Strachovi a scenáristce Lucii Konášové se to přesto povedlo – i když se velmi volně inspirovali příběhem z pohádek Boženy Němcové. Příběhu hříšného anděla Petronela nechybí humor, nadhled a hvězdné herecké obsazení v čele s Ivanem Trojanem. Dospělí se navíc pobaví hravými náboženskými narážkami – jako například, když Jiří Bartoška v roli Boha utrousí: „Panebože, co to tady děláte?“ A Klára Issová jako Panenka Marie mu opáčí: „Trochu zbytečná otázka, když jsi vševědoucí, ne? A neber svoje jméno nadarmo!“

KAFE.cz doporučuje:

Pustit dětem, zatímco budete obalovat kapra.

Anděl páně

Pelíšky

ČT 1, úterý 24.12. ve 20:30

Tvůrčí duo Jana Hřebejka a Petra Jarchovského miluje rodinné rituály. A štědrovečerní rituály patří samozřejmě k těm nejvděčnějším. Právě o Vánocích rozehráli nejzdařilejší scény svého filmu, v němž se střetávají české vánoční tradice s neotesanými manýry komunistických budovatelů. A právě z tohoto střetu povstaly dnes již zlidovělé hlášky jako „Komu tím prospějete?“ nebo „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“

KAFE.cz doporučuje:

Přípitek „Maršál Malinovskij!“ zkoušet pouze na vlastní nebezpečí.

Vánoce

Tři oříšky pro Popelku

Nova, úterý 24.12. ve 20:20

Česká vánoční klasika nejklasičtější. „Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane.“ Každý, kdo nestrávil posledních sedmatřicet let na Marsu, má odpověď na tuto hádanku zakódovanou v hlubinách šedé kůry mozkové. Tři oříšky pro Popelku patří k našim Vánocům tak jako kapr a vanilkové rohlíčky. I když – navzdory tomu, že Popelka s princem spolu cválají po zasněžených pláních – se v pohádce samotné Vánoce neobjevují.

KAFE.cz doporučuje:

Pustit si Tři oříšky jako kulisu k nějaké příjemné vánoční činnosti – třeba zdobení stromečku.

Tři oříšky pro Popelku

Zázrak v New Yorku

Tohle si budete muset pustit letos na DVD

Film z roku 1947 je pro Američany „ta pravá“ vánoční klasika – podobně jako pro nás Tři oříšky pro Popelku. Příběh stařečka z domova důchodců, který zaujme roli Santa Clause v předvánočním průvodu a poté se snaží přesvědčit celý svět o tom, že on je opravdovým Santou, měl nicméně premiéru v parném květnu. Producent, legendární filmový magnát Darryl F. Zanuck, si totiž vzal do hlavy, že v létě prostě chodí do kina víc lidí... a tak musel být fakt, že film se odehrává o Vánocích, držen před premiérou v tajnosti. Film se dočkal mnoha divadelních a televizních adaptací, včetně filmového remaku z roku 1994 s Richardem Attenboroughem v hlavní roli.

KAFE.cz doporučuje:

Doplnit si tímto filmem svou vánoční filmotéku.

Zázrak v New Yorku

Rolničky, kam se podíváš

Tohle si budete muset pustit letos na DVD

Arnold Schwarzenegger coby workoholický tatínek, který na poslední chvíli shání figurku akčního Turbo-Mana, se na českých televizních obrazovkách objevuje o Vánocích s železnou pravidelností už celá léta, takže by nám hlasem Terminátora klidně mohl slíbit: „Já se vrátím!“ Film, který posbíral téměř bez výjimky negativní kritiky a Zlatou malinu za nejhorší režii, má v sobě nicméně jakési zvrhlé kouzlo. Je esencí komerčních Vánoc z obchoďáku, které tolik nesnášíme, ale tak dobře je známe!

KAFE.cz doporučuje:

Pustit si Rolničky jako kulisu k nějaké náročné manuální činnosti. Třeba při zasazování vánočního stromku do stojanu.

Rolničky, kam se podíváš

Vánoční prázdniny

V televizi letos film běží jen na stanici Markíza a to 29.12.  ve 13:20 

Máte-li náladu na bláznivou vánoční komedii, ve které se stane všechno nejhorší, co si o svátcích dokážete představit (a ještě mnohem víc), pak jsou Vánoční prázdniny ten pravý film pro vás. Pro sentiment tady není místo: budete se totiž smíchy válet po koberci.

KAFE.cz doporučuje:

Pustit si na odlehčenou po bohatém obědě na Boží hod, případně před návštěvou příbuzných....

 Vánoční prázdniny

Vánoční skřítek

Tohle si budete muset pustit letos na DVD

Neodolatelný komik Will Ferrell si zahrál hlavního hrdinu, který byl coby sirotek adoptován skřítky, pracujícími pro Santa Clause na severním pólu. V dospělosti – vzhledem ke svému na skřítka enormnímu vzrůstu – však musí přijmout fakt, že ve skutečnosti je člověk. Právě před Vánoci se vydává do „opravdového“ světa, aby našel svého biologického otce, který je překvapivě na seznamu „zlobivých“.

Kafe.cz doporučuje:

Dívat se i s dětmi během vánočních prázdnin.

Vánoční skřítek

Láska nebeská

Prima, pondělí 23.12. ve 20:15

Jednu z nejkrásnějších vánočních romantických komedií režíroval Richard Curtis, který předtím napsal scénáře k takovým hitům jako Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Láska nebeská, to je deset milostných příběhů plných jemného humoru a nesentimentální romantiky. A také britských hereckých hvězd od Hugha Granta, přes Emmu Thompson, Colina Firthe či Keiru Knightley až po Mr. Beana. Zkrátka dokonalý vánoční dárek převázaný velkou červenou mašlí.

KAFE.cz doporučuje:

Na dlouhý zimní podvečer s hrnkem čaje Earl Grey. A nezapomeňte si v bonusu na DVD přehrát vystřižené scény, budete překvapeni!

Láska nebeská

Ukradené Vánoce 

Tohle si budete muset pustit letos na DVD

Vánoce v hodně netradičním stylu vám představí filmový mág Tim Burton. Jak je jeho dobrým zvykem, míchá dohromady pohádkovou a hororovou atmosféru. V jeho loutkovém filmu totiž uvidíte Vánoce, jak si je představují příšery, duchové, upíři, vlkodlaci a čarodějnice z městečka Halloween. Je snad výsledek trochu morbidní? Možná. Okouzlující? Rozhodně.

KAFE.cz doporučuje:

Jako popůlnoční štědrovečerní chuťovku.

Ukradené Vánoce

Sám doma

1 díl uvidíte v pondělí 24.12 ve 20:35, 2. díl v úterý 25.12. v 20:15 na Primě

Ve filmu, který letos slaví dvacet let od premiéry, zazářil tehdy desetiletý (a na svůj věk dost mrňavý) Macaulay Culkin. Chlapečkovi, který se tenkrát ztratil rodičům na cestě do Paříže, je teď třicet, je rozvedený, účinkuje v různých pochybných reality show a před pár lety byl zatčen za držení marihuany...

KAFE.cz doporučuje:

Pustit dětem, až budete potřebovat zabalit dárky. A balit můžete dlouho, protože malý Kevin je v druhém díle pro změnu sám v New Yorku. A je to kupodivu opět velmi skvělá podívaná.

Sám doma

Grinch

Prima, pondělí 23.12. v 10:25

Jedním z nejbizarnějších vánočních hrdinů je ohyzdný zelený chlupatý tvor s napuchlým obličejem v podání Jima Carreyho, k nepoznání změněného počítačovými triky. Misantropický Grinch nenávidí své spoluobčany z městečka Kdosice tak mocně, že se rozhodne ukrást jim Vánoce...

KAFE.cz doporučuje:

Nepřehánět to o Vánocích s alkoholem, abyste nevypadali jako on.

Grinch

Polární expres

Pokud nemáte RTL (tady ho dávají 25.12 ve 20:15) nezbývá, než si film pustit na DVD

Velkofilm o chlapci, který v tajuplném parním rychlovlaku putuje na severní pól za Santa Clausem, byl natočen ve své době průkopnickou metodou „performance capture“: výkony živých herců byly zaznamenány na kameru a potom přeneseny do stylizovaného světa počítačové animace. Výsledkem je podívaná, ze které budou (především dětem) oči přecházet.

KAFE.cz doporučuje:

Jako zážitek, který děti nejvíc ocení na velké LCD obrazovce.

Vánoční express

Mrazík

Nova, sobota 28.12. ve 20:20

Kdysi neodmyslitelná součást vánočního televizního programu, dnes spíše silvestrovská záležitost, která působí tak trochu jako natočená pod vlivem halucinogenních drog. Jak jinak si vysvětlit takového „dědečka hříbečka“ a jeho průpovídku „Ivánku, cink“?! Nebo Nastěnku zalévající suchý pařez? Případně absurdní scénu, známou díky hlášce „Teplo, dědečku, teplo“?! Přesto tento „seriál“, kdy jde každý rok jeden díl (stejný) znova a znova, s nostalgií uvítáme.

KAFE.cz doporučuje:

Nezkoušet objasnit půvab Mrazíka cizincům ani lidem mladším 25 let.  

Mrazík

 

 
comments powered by Disqus

Související články

Celý program

2008 - 2016 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena